7 zásadných otázok futbalu: Toto musia TÍ HORE vyriešiť!

Futbal je krásny šport, ktorý je pomerne ľahko dostupný takmer komukoľvek na Zemi. Hrá sa vo veľkých i malých, rovinatých i hornatých, chudobných i bohatých štátoch, v mestách i na vidieku.. Prvé pravidlá vznikli ešte v roku 1863 a mnohé súťaže sa už hrajú cez 100 rokov. Futbal avšak nie je len tých 2×45 minút, ale mimoriadne náročný celosvetový fenomén, ktorý je neustále v pohybe.

Hrajú ho milióny amatérov, no aj veľké peniaze zarábajúci profesionáli, kompetentní musia riešiť inovácie či úpravy ohľadom súťaží, pravidiel, udržateľného rozvoja, korupciu atď. Ktoré otázky by sa ale čo najrýchlejšie ujasniť, aby bola spokojnosť na všetkých stranách?

Európska Superliga

Povoliť či nepovoliť? Ak by si TOP kluby urobili svoju súťaž bez akejkoľvek kontroly od organizácií FIFA či UEFA, bol by to absolútne zlomový krok v dejinách futbalu. Každopádne, urýchlene by sa mali nastaviť isté pravidlá a všetci kompetentní by mali zasadnúť s najlepším úmyslom za jeden stôl. V prospech futbalu, nie svojich peňaženiek.

Systém VAR

Keďže často zápasy rozhodli sporné góly, penalty, alebo naopak, boli odobraté, ľudia i hráči sa dožadovali využitia videa. Veď je, preboha, 21. storočie. Prešiel nejaký ten rok-dva a výsledok je pochybný. Áno, veľa omylom sa predišlo, no viacerým rozhodnutiam teraz chýba ľudský cit.

ruka maupay

Ruky a ofsajdy

Všetci si predstavíme “klasickú” futbalovú ruku. Avšak, práve dovolené/nedovolené zahranie hornou končatinou riešia často tak videorozhodcovia, ako aj rozhodcovia či fanúšikovia. Okolo viacerých incidentov je ale poriadne rušno, keďže nejasné pravidlá sa rok čo rok menia. To isté platí o ofsajdoch, ktoré prešli svoj vývoj, no tie milimetrové a prakticky neposúditeľné by avšak mali byť zrušené, aspoň teda toho názoru je väčšina z nás. Hrá sa predsa na góly a keď sa neuzná gól kvôli tomu, že mal niekto svoje rameno za pätou posledného súpera, pričom následne ešte musela prísť finálna prihrávka a zakončenie, to je trošku mimo zdravý rozum. Alebo?

Dlhy

Väčšina veľkých klubov je údajne v dlhoch, rekordérom má byť FC Barcelona, a to cez miliardu eur. Koronakríza šialené platy a najmä premrštené prestupové čiastky zbrzdila, no aj naďalej sa rútia tímy finančne do priepasti. Prečo to nadnárodné organizácie neriešia? Áno, aj ľudia si berú hypotéky či pôžičky, ktoré splácajú postupne, no v prípade futbalu by mali urýchlene tí hore rozmýšľať a konať.

Zlučovanie líg

Napríklad v Severnej Amerike funguje MLS, ktorú hrajú aj kanadské kluby. Európska mentalita je trošku iná, avšak v minulosti bolo viac pokusov národných zväzov o vytvorenie nadnárodnej ligy. UEFA ich avšak absolútne odmieta. Jej vedenie by sa ale malo zamyslieť nad tým, že kluby i zväzy sú v podstate “slobodné podniky”. Ak sa javí Švédom a Nórom, že by ich vzájomnou dohodou zvýšili atraktivitu súťaže, prečo im to zakazovať? Samozrejme, v pohárovej Európe by viac miesteniek nedostali, resp. museli by si ich vybojovať ako celok. Mnohým súťažiam a ich klubom by to ale náramne pomohlo, pričom každá liga by sa slobodne rozhodla, čo by bolo pre ňu najlepšie a za dohodnutých pravidiel by tak mohla učiniť.

Redukcia zápasov

Áno, na najvyššej úrovni hrajú profesionáli zarábajúci veľké peniaze. Trénerom nič nebráni, aby zostavu vo veľkom rotovali, podobne tak nie je nikde napísané, že nejaký klub musí nutne každý rok všetko vyhrať. Ale pohľad na aktuálny kalendár je šialený. V mnohých štátoch by sa mali zamyslieť, či potrebujú toľko klubov v lige, na konfederácia padá otázka, či kvalifikácie musia obsahovať toľko zápasov, neraz pomerne zbytočných. Ťažko určiť optimálny počet, no opäť by bolo fajn premýšľať aj nad iným, ako len nad peniazmi.

Najlepšie reprezentácie odohrajú ročne cez 10 zápasov, čo znamená cca 5 repre prestávok a tisíce nalietaných kilometrov navyše

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter