Ani ste netušili, že existujú: 10 neznámych pravidiel vo futbale

0
3

Ako praví futbaloví fanúšikovia si myslíme, že futbalové pravidlá hravo ovládame. Lenže ani ten najväčší futbaloví priaznivec nepozná úplne všetky pravidlá. Pripravili sme si pre vás 10 zaujímavých, no menej známych futbalových pravidiel. Schválne, koľko z nich ste poznali?

 

Pravidlo č. 1: Ak gól padne s poškodenou loptou, neplatí.

Samozrejme, lopta určená na zápas potrebuje byť v korektnom stave. To zahŕňa aj správne “natlakovanie” a kompletne vyhovujúci stav lopty. Ak to tak nie je a lopta pretne bránkovú čiaru, gól by platiť nemal. Platí to aj o situácií, keď lopta praskne pri strele a tá skončí v bráne.

Pravidlo č. 2: Žltá karta za vyzlečený dres platí aj keď je gól odvolaný.

Viacmenej logické pravidlo, ktoré však bolo oficiálne uznané až v tejto sezóne. Jednoducho, ak strelíte gól, vyzlečiete si dres a máte tú smolu, že VAR váš gól neuzná, žltej karte neuniknete.

messi dres

Pravidlo č. 3: Hráč môže byť vylúčený ešte pred zápasom.

Experti, ktorí futbal pravidelne sledujú a neuniknú im ani takéto pikošky si iste pamätajú na vylúčenie Patricea Evru v zápase, respektíve ešte pred zápasom Európskej ligy medzi Olympique Marseille a Vitóriou Guimarães. Hráč Marseille bol vtedy vylúčený za potýčku s vlastným fanúšikom, ktorého kopol.

Pravidlo č. 4: Počet hráčov pri penaltovom rozstrele musí byť rovnaký.

Znie to úplne jasne, ale takéto niečo by vám možno ani nenapadlo. A opäť nahliadneme do histórie, kde sa odohral tento sporný moment. Finále ME v roku 2006, kedy proti sebe nastúpili tímy Francúzska a Talianska poznačila slávna potýčka, v ktorej Zidane hlavičkou napadol Materazziho. Keďže Francúzi išli do penált v desiatich, jedného hráča muselo Taliansko zo súpisky pre penaltový rozstrel vynechať jedného zo svojich hráčov, ktorý nemohol byť ani na trávniku. Čierny peter vtedy ostal v rukách Gennara Gattusa.

Pravidlo č. 5: Minimálny počet hráčov na zápas je 7.

Je ťažké si predstaviť, žeby nejaký klub nastupoval do zápasu v oslabení čo i len jedného muža. Technicky je to však možné. Toto pravidlo sa uplatňuje aj pri červených kartách. Ak je na ihrisku menej ako 7 hráčov z jedného tímu, zápas je skontumovaný v prospech toho druhého.

Pravidlo č. 6: Útočiaci hráč musí byť počas priameho kopu minimálne 1 meter od múru.

Toto pravidlo je vcelku nové, keďže do oficiálnych pravidiel pribudlo len 1. júna 2019. Pravidlo znie, že ak je pri priamom kope postavený múr s troma alebo viac hráčmi, útočníci nesmú byť k tomuto múru bližšie ako 1 meter počas zahrávania priameho kopu. “Neexistuje žiadne legitímne taktické vysvetlenie pre útočníkov byť v múre a ich prítomnosť len poškodzuje imidž hry,” píše sa vo vyhlásení IFAB (Medzinárodnej futbalovej asociácií pre pravidlá)

Pravidlo č. 7: Vlastný gól neplatí, ak padne priamo z autového vhadzovania alebo priameho kopu.

Ak by však niekto loptu tečoval, gól by samozrejme platil. Svoje o tom vie aj brankár Ron-Robert Zieler počas svojho pôsobenia vo VfB Stuttgart. Spoluhráč hodil aut tak nešťastne, že po dotyku Zielera s loptou padol vlastný gól, ktorý bol pripísaný práve jemu.

Pravidlo č. 8: Tím, ktorý vyhrá žreb si môže vybrať stranu alebo loptu.

Rovnako ako pravidlo o múre pri priamom kope, aj toto pribudlo do oficiálnych dokumentov len vlani. Doteraz sa vyberala len brána, na ktorú môže tím útočiť.

Pravidlo č. 9: Pri penaltách sa brankár nesmie dotýkať brvna, tyčky alebo siete.

Ak brankár porušuje toto pravidlo, rozhodca jednoducho nedá signál na zahranie pokutového kopu a počká, až kým brankár nebude spĺňať toto pravidlo.

Pravidlo č. 10: Brankár môže držať loptu maximálne po dobu 6 sekúnd.

Pravidlo, ktoré je jasné každému brankárovi, a ktoré gólmani radi porušujú, ak chcú zdržiavať čas. No občas toto pravidlo ujde pozornosti rozhodcom, ktorí sa občas jemne pozabudnú. Dôkazom je držanie lopty v náručí Simona Mignoleta, ktorý v zápase Európskej ligy medzi Liverpoolom a Bordeaux držal loptu vo svojej moci po dobu 21 sekúnd. Rozhodca následne nariadil priamy kop proti Liverpoolu, po ktorom LFC inkasoval.

mignolet chyba

Zdroj: Givemesport.com | Foto|Video: Twitter