Arabská kvalita: Táto XI má hodnotu takmer 400 miliónov eur!

Ak by arabské štáty na severe Afriky a na Arabskom polostrove tvorili jeden štát, patril by k najľudnatejším, najväčším a najbohatších na svete. Podobne tak by aj vo svete športu (a najmä futbalu) mal väčšiu šancu dokázať veľké veci. Toto je dôkaz.

Krajiny ako Irán, Egypt, Maroko, Tunisko, Alžírsko či Saudská Arábia sa vedia dostávať pomerne pravidelne napríklad na svetový šampionát, no nikdy tam veľa vody nenamútia. V súčasnosti sú na tom mimoriadne dobre najmä Alžírsko a Maroko, o čom svedčí aj drvivá prevaha v našej ideálnej zostave hráčov z arabských krajín. Tá bola zložená na základe hodnôt futbalistov podľa Transfermarkt.com

Celková hodnota základnej jedenástky je slušných 395 miliónov eur, pričom v ešte väčšom rozlete ju brzdia stopéri, ktorých hodnota je dovedna len 18 miliónov eur, naopak, ofenzíva na čele so 120-miliónových Salahom, ktorý je zároveň jediným zástupcom Egypta, je klenotom. Všetci však hrajú v TOP5 európskych ligách, až na hrotového útočníka.

mohammed salah modlitba

Na hrot útoku sme zaradili jediného Iránca, a síce 26-ročného kanoniera Zenitu Petrohrad Sardara Asmouna, ktorý sa na jeseň 2020 zaskvej v ruskej lige bilanciou 11 gólov a 5 asistencií v 15 dueloch, pričom jeden bod získaval v priemere každých 64 minút. Mená ako Salah, Ziyech, Mahrez, Hakimi či Bennacer snáď ani netreba predstavovať a našlo by sa len málo krajín, ktoré by ich nezaradili do základných zostáv.

Ideálna 395-miliónová XI hráčov z arabských krajín:

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Transfermarkt.com | Foto: Twitter, Chosen11.com