“Arabské” pomery pozná osobne: Slovenský hráč si nevie predstaviť, ako … !

Šampionát v Katare začne už o pár dní a len málo slovenských futbalistov môže vedieť o reálnych pomeroch v arabských krajinách toľko, ako Filip Kiss, ktorý na Arabskom polostrove hrá už od roku 2017. Najskôr v Saudskej Arábii, teraz v SAE.

Na šampionát sa osobne teší, ako priznal v rozhovore pre denník Šport. Niektoré veci si však nevie príliš prekvapiť. Podľa jeho slov je Katar či jeho hlavné mesto Dauhá na takúto udalosť primalý.

„Môj pocit bol, že je tam až príliš málo miesta vzhľadom na počet ľudí, ktorí sa na šampionát chystajú. Videl som aj niekoľko štadiónov, ktoré sú naozaj veľmi pekné. Akurát neviem, kde sa v meste tí ľudia popchajú,“ začal Filip.

Vôbec si neviem predstaviť, ako to bude vyzerať. Štadióny sú od seba autom pár minút, príde mi to šialené. Sú tam síce veľké budovy a hotely, ale naozaj si neviem predstaviť, ako to domáci zorganizujú,“ doplnil.

A čo “rozkladateľné” štadióny? „Pri jednom z nich sme boli dokonca ubytovaní. Je to takzvaný kontajnerový štadión (Štadión 974), ktorý postavili dočasne len pre účely šampionátu. Neskôr ho rozložia a pošlú do Afriky, aby sa využíval ďalej. Je to zaujímavé a táto myšlienka sa mi páči. V Katare na futbal až toľko ľudí nechodí a je fajn, že tento štadión nájde svoje využitie v budúcnosti. O tých “pevných” mám trošku pochybnosti.

Filip sa vyjadril aj k téme o nehumánnom zaobchádzaní a úmrtiach behom výstavby. Z osobných skúseností sa s “otročením” nestotožňuje, no zároveň dodáva, že jeho skúsenosti zo Saudskej Arábie môžu byť iné ako boli tie v Katare.

„V Európe som negatívne odozvy zachytil, ale tu sa táto téma príliš nerieši. Do arabských krajín cestuje veľa ľudí za prácou trebárs z Indie či Bangladéšu. Robia aj u nás v klube a ja osobne sa snažím byť k ním vždy zdvorilý. Títo ľudia pracujú za menej ako domáci, ale sú vďační, pretože v ich rodných krajinách sú podmienky podstatne horšie.

„Ako to však fungovalo pri výstavbe štadiónov, to už presne neviem. Tiež som počul, že k dispozícii mali všetko pre normálne fungovanie, hoci museli pracovať veľa a dlho. Napriek tomu sú radšej tu ako doma. Ako to bolo s úmrtiami, neviem. Ak ľudia umierali pre nedostatočné pracovné podmienky, nie je to normálne,“ uzavrel 32-ročný rodák z Dunajskej Stredy.

Neprehliadnite ho: Aktualizovaný kompletný program MS vo futbale!

Zdroj: Šport | Foto: Twitter