Bez povšimnutia: Toto priniesol záver európskych pohárov!

Kráľmi futbalovej Európy pre sezónu 2019/20 sa stali mníchovský Bayern a FC Sevilla. Oba celky zvládli záverečný turnaj, ktorý sa hral nielen bez divákov, ale navyše aj na neutrálnej pôde a dokonca na jeden zápas.

Práve tieto okolnosti do istej miery rozdelili fanúšikov, keďže jedným sa skrátený formát páčil pre otvorenejšie duely, zatiaľ čo iní nevedeli prekusnúť netradične zrýchlený záver. Všetci sa zároveň zhodneme na tom, že bez divákov to jednoducho nebolo ono.

Takmer nikto si však nevšimol, že celá záverečná fáza sa takmer zaobišla bez jedinej remízy, a to vrátane dvoch osemfinálových zápasov EL. Celkovo sa teda bez predĺženia odohralo pätnásť zo šestnásť zápasov. Ak to nebola len veľká náhoda, tak môžeme konštatovať, že z tohoto uhla pohľadu sa ukázal zrýchlený turnaj final eight ako mimoriadne otvorený a atraktívny.

A navyše, jedinou výnimkou bol duel ManUtd proti Kodani, kde anglický celok jasne dominoval. Keď pozrieme na to, v koľkých prípadoch sa rozhodovalo naozaj až v posledných minútach, dá sa usúdiť, že účastníci jednoducho nechceli riskovať vyčerpávajúce predĺženia či rozstrelové lotérie.

Vrcholom bolo štvrťifnálové víťazstvo PSG nad Atalantou vďaka dvom gólom 90+

Nečudo, že niektorí v ňom už teraz vidia budúcnosť, veď všetky duely mali náboj, pretože ich aktéri vedeli, že druhá šanca nepríde. Dalšou výhodou tohoto formátu by bolo aj uľavenie TOP tímom v mimoriadne nabitých záverečných mesiacoch sezóny, kde sú neraz nútené hrať aj viac než mesiac tempom dva duely týždenne, pričom sú to všetko kľúčové boje či už domácich alebo európskych pohárov, a zároveň aj v domácich ligách, kde sa veľmi často o titule či umiestneniach na priečkach zaručujúcich Európu rozhoduje až v poslednom kole. Naopak, netreba zabudnúť, že by to obralo fanúšikov o prestížne domáce zápasy a kluby o slušné peniaze zo vstupeniek a pod.

Foto: Twitter