Bronzová medaila z olympiády so skóre 1:31? Československo to dokázalo!

Ľadový hokej na letných olympijských hrách? Mať skóre skóre 1:31, no i tak si odniesť bronz, hoci sa turnaja zúčastnilo sedem tímov? Mať v tíme futbalistov? Áno, presne takýto bizár postihol v roku 1920 československých reprezentantov.

Písal sa rok 1920, konali sa šieste letné olympijské hry a do ich programu bol zaradený aj ľadový hokej. V druhej polovici apríla to v Belgicku ešte počasie dovoľovalo.

Ľudstvo už bolo v tej dobe vyspelé, no systém turnaja postrádal prakticky akúkoľvek logiku. Sedem tímov ho mohlo hrať rôznymi spôsobmi. Každý s každým, mohli sa hrať dve skupiny (troj a štvorčlenná) a následne by sa hralo play-off, atď…

Organizátori však schválili oveľa krkolomnejší formát, známy aj ako “Bergvall system”. Ten priniesol Československu napokon bizarným spôsobom medailu.

POĎME SA BLIŽŠIE POZRIEŤ NA TO, AKO VŠETKO PREBIEHALO

1Účastníci

Hokejového turnaja sa zúčastnila kolíska hokeja (Kanada), rovnako tak USA, Československo, Švédsko, Francúzsko, Belgicko a Švajčiarsko. Sedem krajín malo dovedna súpiskách len 60 hráčov, napr. ČSSR ich malo osem. Z toho traja hrávali aktívne a dokonca na reprezentačnej úrovni aj futbal.

Back