Budaj s Černákom nečakane vymenení! Čo to pre slovenského gólmana znamená?

Zámorská Národná hokejová liga je občas neúprosný biznis a svoje by o tom najnovšie vedel povedať Peter Budaj. Po výborných výkonoch v bráne Los Angeles Kings bol nečakane vymenený.

Novým pôsobiskom Budaja bude Tampa Bay Lightning a spolu s ním sa na Floridu sťahuje aj mladík Erik Černák. K dvojici slovenských hráčov LA Kings pribalilo aj draftový výber v siedmom kole a podmienečnú voľbu na tohtoročnom drafte. Opačným smerom z Tampy putuje minuloročný finalista Vezinovej trofeje Ben Bishop a výber v piatom kole draftu.

Čo to však pre slovenského brankára znamená? V mužstve LA Kings je stabilnou jednotkou Jonathan Quick a k tomuto trejdu prišlo iba jeden zápas po opätovnom vrátení sa Quicka do zostavy po zranení. Budaj síce podával výborné výkony, no Quicka by z brány vytlačil len ťažko. Ten v minulom roku z 82 zápasov základnej časti odchytal až 68, takže nenaskočil iba do 14 zápasov. V predminulovej sezóne odohral dokonca až 72 zápasov! To znamená, že v Kings je brankárska hierarchia určená jasne. Je zrejmé, že Budaj by si pri uzdravenom Quickovi už v aktuálnej sezóne nezachytal.

Aká však bude jeho pozícia v novom mužstve? V tejto sezóne Ben Bishop aj 22-ročný Rus Andrei Vasilevski naskočili v drese Tampy zhodne do 32 zápasov. To znamená, že Tampa Bay sa narozdiel od LA kings rotácie brankárov nebojí. Nový Budajov konkurent má v tomto ročníku úspešnosť zákrokov 90,9 % s priemerom 2,81 inkasovaného gólu na zápas. K tomu si pripísal 2 shutouty. Budaj má o niečo lepšie čísla, pričom sa jeho úspešnosť zákrokov pohybuje na čísle 91,7 %. Priemerne v zápase inkasoval 2,12 gólu a 7-krát zaznamenal čisté konto. Dá sa očakávať, že Tampa svoj systém rotácie meniť nebude a Budaj zo zvyšných 22 zápasov môže odchytať približne polovicu. Pokiaľ to tak naozaj bude, výmena je pre Petra Budaja pozitívom.

Talentovaný 19-ročný obranca Erik Černák momentálne pôsobí v tíme Erie Otters hrajúcom súťaž OHL. Los Angeles Kings mu príležitosť odohrať zápas v NHL nedali. V tejto sezónu ju zrejme ešte nedostane ani v Tampe, no od Černáka si generálny manažér Steve Yzerman do budúcnosti sľubuje veľa.

Zdroj: Nhl.com | Foto: Facebook