BUDE VŠETKO INAK? LA LIGA AKO PRVÁ OSTRO VYSTÚPILA VOČI FIFE!

Medzinárodná futbalová federácia FIFA v utorok 14. marca odsúhlasila nový formát MS vo futbale, ktorým sa má hrať šampionát od roku 2026. Už predtým odobrili kompetentní nový formát MS klubov, ktoré sa majú hrať počnúc rokom 2025 každý štvrtý rok za účasti 32 celkov.

Mnohým fanúšikom či hráčom sa tieto zmeny príliš nepozdávajú, no vedenie španielskej La Ligy ako prvé vystúpilo oficiálnym vyhlásením proti zmenám, ktoré ohlásila FIFA po svojich interných jednaniach.

Predstavitelia španielskej ligy sa ostro ohradili proti počtu zápasov na majstrovstvách sveta v roku 2026, na ktorom sa prvýkrát zúčastní 48 tímov. Ako uviedli na webe, FIFA podľa nich úplne ignoruje dopady na ligové súťaže.

Na šampionáte v USA, Kanade a Mexiku sa odohrá celkom 104 zápasov, čo je o 40 stretnutí viac ako na minuloročných majstrovstvách v Katare. Od roku 2025 sa tiež bude raz za štyri roky hrať v novej podobe šampionát klubov pre 32 tímov.

„FIFA pokračuje v prehliadaní ligových súťaží a úplne jednostranne rozhoduje o podobe svetového futbalového kalendára. Doslova ignorujú dôležitosť národných súťaží pre futbal ako celok,” uviedla La Liga vo vyhlásení. Celkom tiež prehliada ekonomické dopady, ktoré jej rozhodnutie bude mať na ligy po celom svete. S predstaviteľmi národných súťaží predstavené zmeny nikto nepreberal. najmä vytvorenie novej súťaže pre kluby. FIFA sleduje iba záujmy úzkej skupiny klubov a hráčov,” pridala La Liga.

Zástupcovia španielskej ligy tiež uviedli, že postoj FIFA preberú s ďalšími predstaviteľmi profesionálnych súťaží na najbližšom zasadnutí zastrešujúcej organizácie Fórum svetových líg (WLF) a rozhodnú o ďalších krokoch. WLF rozšírenie majstrovstiev sveta kritizovalo už v decembri.

INTERNET RIEŠI KONTROVERZIU: SKRYTÝ ZÁMER ATAKUJÚCEHO RODRIHO?

Zdroj: Insideworldfootball | Foto: Instagram