Budúcnosť mužského tenisu: 5 hráčov, ktorí vystriedajú Murrayho s Djokovičom

Mužský tenis mal v poslednom desaťročí nemennú tvár, teda aspoň čo sa týka hráčov na špici rebríčka ATP. Tomu však pri pohľade na vek elitných svetových tenistov čoskoro odzvoní. A môže to byť skôr, ako si myslíme. Pripravili sme preto zoznam hráčov, ktorým môžu patriť najbližšie roky.

Od roku 2004, keď sa na čelo rebríčka prebil 23-ročný Roger Federer, z ktorého sa vykľul časom zrejme najlepší tenista všetkých čias, sa na post svetovej jednotky dostali len traja tenisti. Po päťročnej nadvláde fenomenálneho Švajčiara sa na post svetovej jednotky dostal na antuke nezastaviteľný Rafael Nadal. V rokoch 2009-2014 sa Top 4 prakticky zmrazila. Kvarteto Federer – Nadal – Djokovič – Murray medzi seba nikoho nepustilo. V súčasnosti je neohrozeným duom na čele Andy Murray a Novak Djokovič, ktorí vystriedali so zraneniami sa trápiaceho Nadala s Federerom. Obaja z tejto škótsko-srbskej dvojice sú ročník narodenia 1987, teda tento rok oslávia tridsiatku.

O rok či dva nemusí byť na špici ani jeden z nich, a tak sa do popredia tlačí otázka, kto ich nahradí. Veď aj prostý pohľad na širšiu elitu hovorí o tom, že tridsiatnikmi sa to tam len tak “hemží” (Wawrinka, Berdych, Tsonga, Monfils, Nadal, Federer, Gasquet, Isner). K nim pridajme Nishikoriho, Čiliča a ďalších, ktorí sa ťažko na vyššie ako 4. či 5. miesto dostanú.

Kandidát č. 1 – Miloš Raonič (26 rokov)

Kanadský bombardér je aktuálne svetová trojka a už dva či tri roky ukazuje, že s najlepšími vie držať krok. Za všetko hovorí rovnocenná partia s “nezastaviteľným” Murrayom na US Open 2016. Ak si udrží formu, v roku 2018 sa môže dočkať pozície svetovej jednotky.

Kandidát č. 2 – Alexander Zverev (19 rokov)

Jediný teenager, ktorý je v Top 90, a to rovno na 24. mieste! Napriek tomuto veku je už dva roky v Top 100 a posledné mesiace naznačujú, že jeho progres bude zrejme pokračovať. Top 10 na neho čaká, možno už v roku 2017. A následne by to mohol tento Nemec dotiahnuť na úplný vrchol.

Kandidát č. 3 – Dominic Thiem (23 rokov)

Mladý Rakúšan, aktuálna svetová osmička, je už druhým rokom hráčom Top 10 a nebyť niekoľkých menších výkyvov, mohol byť o niečo vyššie. Ak eliminuje výkyvy formy, môže sa stať svetovou jednotkou on.

Kandidát č. 4 – Nick Kyrgios (21 rokov)

Najväčšia austrálska nádej od čias Hewitta má všetky predpoklady stať sa členom najužšej špičky. Je rýchly, má skvelé podanie a dobrú kondíciu. Keď popracuje na psychike a vyhne sa takým kiksom, akým bolo napríklad tohtoročné vypadnutie v 2. kole Australian Open so Seppim, keď prehral napriek náskoku dvoch setov, už tento rok bude v Top 10 a o rok či dva možno aj vyššie.

Kandidát č. 5 – Taylor Fritz (19 rokov)

Americký teenager sa už minulý rok ocitol v Top 50, no výpadok na konci roka ho stál dobrých štyridsať miest. Je tu však nový rok, nová šanca prebojovať sa vyššie. Je stále len na začiatku kariéry a ak ho uvidíme na vrchole, nebude to senzáciou.

Ďalší kandidáti:

Do tejto skupinky môžme zaradiť hneď niekoľko kvalitných tenistov, u ktorých je predpoklad, že ich uvidíme v Top 10, no či to dotiahnu až na prvé miesto, je otázne. Skôr je to však nepravdepodobné. Do tejto kategórie patrí Kei Nishikori, ktorý sa stále nevie prebojovať vyššie ako na to 4.-5. miesto, pričom z mladíka je už 27-ročný tenista. O stupeň horšie sú na tom Dimitrov, Goffin, Sock, Pouille či Tomič, ktorých stropom je druhá desiatka. A potom tu máme ešte Bornu Čoriča. Chorvásky supertalent skrátka nevie vyhrávať grandslamové zápasy, ktoré mu “zrážajú nohy”.

Ako to teda vidíme v najbližších rokoch s budúcou svetovou jednotkou po dvojici Murray – Djokovič?

  1. 45% – Raonič
  2. 30% – Zverev
  3. 7% – Thiem
  4. 5% – Kyrgios
  5. 3% – Fritz
  6. 2% – Nishikori
  7.  po 1% – Dimitrov, Goffin, Sock, Pouille, Tomič
  8. 3% – na scéne sa objaví niekto iný, prípadne sa na 1. miesto dostane nemenovaný hráč

Foto: Facebook