“Černosi, opusťte Serie A,” tvrdo vyzýva bývalý hráč Chelsea.

Rasizmus. Obrovský problém celej ľudskej spoločnosti aj v 21. storočí. Žiaľ, táto škaredá škvrna celej populácie neobchádza ani futbalové trávniky. Černošskí futbalisti sú čoraz častejšie verbálne napádaní a to dokonca vo vyspelých krajinách sveta.

Taliansko je s touto smutnou problematikou spájané v poslednej dobe veľmi často. Stačí spomenúť Maria Balotelliho, Moiseho Keana a nedávno aj Romela Lukakuho, ktorí boli inzultovaní s odvrátenou stránkou ľudskej spoločnosti v Serie A. Najhoršie sa týmito prostriedkami prezentujú fanúšikovia Cagliari Calcio, ktorí za pomerne krátky čas stihli Lukakua aj Keana “odmeniť” po ich góloch opičími zvukmi. Ešte viac zarážajúci je list ultras Interu Miláno zaslaný belgickému útočníkovi.

“Je nám ľúto, že to, čo sa Vám stalo v Cagliari, ste poňali rasisticky. Chápeme, že to čo sa tam udialo, ste mohli zobrať tak, ako ste to zobrali. U nás v Taliansku, používame niektoré “prostriedky” len na “pomoc nášmu tímu” a snažíme sa súperov znervózniť, nie preto, že Vás nenávidia, ani preto, že ste černoch,” píše sa v spomínanom liste. Vedenie Cagliari samozrejme na incident reagovalo tým, že má v úmysle identifikovať, izolovať a potrestať týchto jedincov, ktorých správanie je úplne proti hodnotám tohto tímu.

Nuž, správanie talianskych fanúšikov je prinajmenšom zvláštne, ak nie stupídne. Opičími zvukmi znepríjemniť život černošským futbalistom a vyhovárať sa na “podporovanie tímu” je trochu úbohé a fanúšikovia by to mali skutočne prehodnotiť. Svojsky na to reagoval aj bývalý hráč Chelsea Demba Ba, ktorý na statuse sociálnej siete Twitter jasne napísal svoj názor: “Černošskí futbalisti by mali opustiť túto ligu. Ich odchod síce nezastaví hlúposť fanúšikov, no aspoň nebudú urážať iné rasy. Rasizmus je presne ten dôvod, prečo som tam nikdy nehral,” kritizoval Serie A Demba Ba.

demba ba černosi

Zdroj: Bbc.com | Foto: Twitter