Čo sa stane s hráčmi po 30. júne, ak bude pokračovať sezóna?

Od konca druhej svetovej vojny sme sa v športe s podobnou situáciou, aká nastala teraz, nestretli. A nielen my, ale ani “odborníci” z najvyšších kruhov futbalových únii, asociácii či organizácii. Teraz preto všetci hľadajú východisko z patovej situácie.

Keďže sezóny sa prerušili už začiatkom marca a pokračovať budú v ideálnej situácii koncom mája, aj to zďaleka nie v každej krajine, riešenie a zosúladenie domácich líg s povinnosťami v európskych pohároch musia aj kompetentní z UEFA. No súťaže ako také sú len špičkou ľadovca.

Veľký problém riešia kluby, keďže mnohým hráčom končia tradične zmluvy či hosťovania k 30. júnu, kedy je obvykle už niekoľko týždňov po všetkých súťažiach. Teraz sa však bude hrať (ak sa teda vôbec bude pokračovať) aj v júli a reálne aj v auguste. Inak povedané, a z hľadiska organizácii UEFA či FIFA, počas “novej sezóny”.

A skutočne ľudia z vedenia UEFA potvrdili, že v súčasnosti neexistuje žiaden spôsob, ako je možné držať hráčov s končiacimi zmluvami v ich kluboch. Ak chcú kluby s týmito hráčmi počítať, musia s nimi predĺžiť kontrakt. Teda aspoň teraz to tak všetko vyzerá. K 1.7. sa totižto oficiálne otvára prestupové okno a teda nastáva “nový začiatok”. Všetky zmluvy a s nimi spojené povinnosti a práva platné do “konca normálnej sezóny”, a teda 30.6., sa stávajú neplatné.

Zrejme tak môžeme očakávať, že v najbližších dňoch či týždňoch uvidíme snahu klubov (a teda zamestnávateľov) o predĺženie kontraktov na krátke obdobie. Na druhej strane tu stojí otázka, či kluby budú môcť hráčov kúpených po 30. júne použiť v stále prebiehajúcej sezóne alebo už nie. Ani na toto zatiaľ nemá existovať jasná odpoveď. A teda nie je jasné ani to, čo bude napríklad s týmito hviezdami.

Cavani je jednou z najväčších hviezd, ktorým končí zmluva k 30.6.

Zdroj: Eurosport.co.uk | Foto: Twitter