Crosby vs. Jágr: Ktorá ikona mala po 17 sezónach lepšiu vizitku v NHL?

Jaromír Jágr je o 15 rokov starší ako Sidney Crosby, no ich kariéry majú niekoľko spoločných čŕt. Obaja títo hráči boli draftovaný do NHL klubom Pittsburg Penguins, obaja boli ich prvou voľbou v danom drafte (Crosby bol jednotka v roku 2005, Jágr päťka v roku 1990), obaja patria k tomu najlepšiemu, čo svetový hokej videl.

Crosbyho kariéra mala pred niekoľkými rokmi trhliny pre zranenia, no tie ho nikdy neodradili sa vrátiť a nepoznačili ani jeho produktivitu (v zmysle bodov na zápas). Jágrovi sa tiež nevyhli zranenia, no nevyradili ho až na taký vysoký počet zápasov. Jágra ale pre zmenu zastihla jedna úplná výluka NHL a aj jedna o niečo kratšia navyše.

Ak chceme týchto hráčov porovnávať, nebolo by to adekvátne, ak by sme brali do úvahy celé ich kariéry. Prečo? Pretože Jágr bol v NHL až do svojich 46 rokov, a teda, odohral oveľa viac zápasov. Mal teda čas získavať viac bodov, Naopak, ku koncu, pochopiteľne, už nebol až taký produktívny a jeho priemery šli smerom nadol.

My sme teda porovnali ich prvých sedemnásť sezón, keďže presne toľko ich má za sebou súčasný kapitán “tučniakov. Ako už bolo spomenuté, ich čísla boli ovplyvnené niekoľkými faktormi, no myslíme si, že tieto porovnania sú celkom relevantné a spravodlivé.

Po 17 sezónach mal viac odohratých zápasov Jágr (1260 vs. 1108), viac bodov mal na konte taktiež Jágr (1581 vs 1409), no v počte bodov na zápas bol veľmi tesne lepší Crosby (1,272 vs. 1,255, a teda, o menej ako dve stotiny na zápas).

Graf – Bodové priemery na zápas

Graf – Počet získaných bodov

Graf – Počet odohratých zápasov

Nechajme sa prekvapiť, ako sa bude dariť Crosbymu v sezóne 2022-23 (aktuálne má 11 bodov v 9 zápasoch). Jágr vo svojej 18. sezóne v NHL (2007-08) získal 71 bodov v 82 zápasoch, následne sa pobral do Omsku, kde robil kapitána, a vrátil sa až po troch sezónach.

Zdroj: Eliteprospects, Športový Magazín | Fofto: YouTube, YouTube