CTE: Tichý zabijak profesionálnych aj amatérskych športovcov!

Každý šport si žiada svoju daň, ktorú treba zaplatiť. Preto väčšina športovcov končí pre zlomeniny rúk, nôh, či zranenia iných častí tela. Riskujú to najcennejšie a teda zdravie, keď na ihrisku bojujú za svoj tím.

S bojovnosťou prichádza aj bolesť a s ňou prichádzajú časté údery, či už neplánované v rámci zápasu, alebo úmyselné pri bitkách. Diváci a fanúšikovia sa vždy potešia tvrdej akcii alebo ukážke krásneho pästného súboja. Práve toto môže pre hráča vytvoriť tú najväčšia cenu, akú môže zaplatiť – CTE.

CTE, alebo teda chronická traumatická encefalopatia, je degeneratívna mozgová choroba, ktorá sa vyskytuje u športovcov kontaktných športov, vojenských veteránov a ďalších, s opakovanými traumami mozgu v minulosti. Hráči, ktorí utrpeli počas svojej profesionálnej športovej kariéry najmenej trikrát kontúziu mozgu (navonok nekrvácajúce zranenie vnútorného orgánu, svalu, nervu a pod.), boli v porovnaní s hráčmi, ktorí kontúziu nikdy neutrpeli, vystavení päťkrát vyššiemu riziku narušenia kognitívnych funkcií. Zdá sa, že CTE ohrozuje nielen profesionálov, ktorí sú vystavení úderom do hlavy počas niekoľkých rokov, ale i amatérov hrajúcich pre zábavu.

Derek Boogaard

V roku 2005 ako prvý na CTE poukázal americký patológ Bennet Omalu u hráča amerického futbalu Pittsburgh Steelers Mikea Webstera. Nielen verejnosť, ale aj organizácia NFL, odmietala túto diagnózu a výslovne ju poprela. Počas rokov sa však dôkazov objavovalo stále viac. Krátko nato nadácia Legacy Concussion nadviazala spoluprácu s bostonskou univerzitou a správou veteránov vytvorila Brain Bank VA-BU-CLF vedenú Dr. Ann McKee.

Športovci s CTE

Prvým športovcom, u ktorého bolo zistené CTE, bol center NFL tímu Pittsburghu Steelers Mike Webster. Po Websterovi nasledovali ďalšie hviezdy NFL ako Terry Long, Justin Strzelczyk, Jovan Belcher či Junor Seau. Bývalý hráč New England Patriots Aaron Hernandez, mal sľubnú budúcnosť hviezdy Národnej futbalovej ligy, ale v roku 2013 bol zatknutý a obvinený z vraždy. Napokon sa Hernandez zabil v apríli 2017. Linebacker Minnesoty Vikings Fred McNeill zomrel v novembri 2015 kvôli komplikáciám s ALS (Amyotrofická laterálna skleróza). Avšak pitva ukázala, že trpel CTE. Čo však robí McNeillov prípad ešte pozoruhodnejším, je to, že bol potenciálne prvý, ktorému diagnostikovali CTE zaživa. Lekári použili experimentálnu novú technológiu, aby preskúmali jeho mozog.

Aaron Hernandez

Hokejistovi Bobovi Probetovi zistili CTE po tom, ako zomrel na srdcové zlyhanie vo veku 45 rokov. Hviezdy NHL Rick Rypien, Shawn Thornton či Derek Boogaard trpeli tiež chronickou traumatickou encefalopatiou. Reggie Fleming bol prvým hokejistom, ktorému diagnostikovali CTE.

CTE sa vyskytuje v každom kontaktom športe a nevyhlo sa ani profesionánemu zápasníkovi Chrisovi Benoitovi, ktorý bol nájdený mŕtvy aj so svojou manželkou a synom. Testovanie jeho mozgu zistilo, že poškodenie sa podobalo staršiemu pacientovi trpiacemu Alzheimerovou chorobou. Ryan Freel sa stal prvým hráčom Major League Baseball, ktorému diagnostikovali túto diagnózu po tom, ako spáchal samovraždu vo veku 36 rokov. Hviezda DMX Dave Mirra sa zastrelil a následne bolo zistené, že tiež trpel CTE.

Dave Mirra

Diagnóza

Diagnóza CTE je jasne stanovená až pri pitve. Ide o typický obraz poškodeného mozgového tkaniva s mikroskopicky preukázaným nahromadeným tau-proteínom. Počas života sa preukazujú príznaky, ktoré môžu poukazovať na CTE.

Príznaky a liečba

Medzi príznaky patria: bolesti hlavy, zhoršená koncentrácia, zmätenosť, spomalené pohyby, samovražedné sklony, depresie, konflikty/agresivita/násilné správanie, závrate, depresie, ohluchnutie, problémy s pamäťou. Liečba tejto choroby neexistuje. Jediné riešenie ako zabrániť CTE je kvalitná prevencia.

Skutočný film

Film o tejto diagnóze, ktorý bol natočený na základe skutočnosti, nesie názov Concussion. Hlavnú postavu si zahral Will Smith, ktorý získal aj ocenenie Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon v dramatickom filme, keď stvárnil amerického patológa doktora Benneta Omalu. Na Slovensku a v Česku môžete nájsť tento film pod názvom Diagnóza: Šampión.

Concussion/ Diagnóza: Šampión oficiálny trailer

Zdroje k článku: Concussionfoundation.org, Priznaky-projevy.cz, Minnpost.com, Edition.cnn.com, Rollingstone.com, YouTube

Foto|Video: Twitter, YouTube