Ďalšie zmeny potvrdené: Veľké novinky v Lige majstrov!

Liga majstrov UEFA si prechádza každých niekoľko rokov určitými zmenami formátu a podobne. Ďalšie zmeny nastanú od sezóny 2018/2019, teda už od tej nasledujúcej. Viaceré z nich sú už dlhšie známe, no nie je na škodu si upresniť detaily.

Skupinová fáza sa zmien nedočká, aspoň čo sa formátu týka. Opäť ju bude hrať 32 klubov rozdelených do ôsmych skupín a do jarnej vyraďovacej fázy postúpi 16 klubov. Zmena je však v obsadení. Istotu účasti v hlavnej fáze nebude mať 22, ale až 26 klubov, pričom priamo do nej budú nasadené po štyri tímy zo štyroch najsilnejších líg (v sezóne 2018/2019 to budú vďaka koeficientom španielske, anglické, talianske a nemecké kluby). Ďalšie dve ligy budú mať dvojité zastúpenie a ligy na 7. – 10. mieste po jednom účastníkovi. Istotu účasti bude mať rovnako aj víťaz LM i EL. Ak LM alebo EL vyhrá klub, ktorý sa do tejto súťaže kvalifikuje aj z domácej ligy, do skupinovej fázy sa priamo dostane aj majster 11. krajiny. V prípade, že sa kvalifikujú obaja, tretie priame miesto má získať piata krajina rebríčka UEFA.

Výraznejšie zmeny však nastanú v predkolách, kde sa výrazne zníži šanca na účasť napríklad slovenskému majstrovi, pretože bude musieť vyhrať o jedno kolo navyše. Zároveň však každý majster svojej krajiny v prípade vypadnutia z predkola LM “prepadne” aspoň do predkola EL, čo v uplynulých ročníkoch bolo umožnené až od 3. predkola.

Na novinku sa musia prichystať diváci, pretože tradičný čas výkopu 20:45 (nášho času) zanikne a hrať sa bude “po vzore EL” vo dvoch časoch, a to od 18:55 a od 21:00, de facto budú zápasy hracích dni rozdelené na polovicu. Je to spôsobené predovšetkým vysielacími právami.

Zdroj: Eirsport.ie | Foto: Twitter