Dnes mohol byť legendou: Kariéra českej nádeje ale nabrala šokujúci smer!

Má 42 rokov a mohol patriť kľudne medzi hráčov, ktorí v NHL získali cez 1000 bodov. Svojho času v ňom videli v Česku nového Jágra. Až do sezóny 2022-23 dokonca držal prestížny rekord WHL, ktorý prekonal až Connor Bedard.

Už ako 16-ročný mal Pavel Brendl priemer výrazne cez bod na zápas v českej juniorskej Extralige v drese HC Olomouc. V sezóne 1998-99 sa stal prvým a až do tejto sezóny jediným hokejistom, ktorý vo WHL dokázal streliť ako neplnoletý viac ako gól na zápas. Ako hráč Calgary Hitmen zaznamenal 73 gólov v 68 zápasoch. Následne sa stal štvorkou draftu, keď si ho vybral NY Rangers.

Rozjazd ako z rozprávky okorenený na prelome rokov 2000 a 2001 aj tým, že sa azda najvýraznejšou mierou podieľal na českom zlate z MS U20. V sezóne 1999-00 strelil vo WHL ďalších 59 gólov. Čo však NHL?

Nie zranenia, ale jeho komplikovaná povaha stáli za tým, že sa nikdy výrazne nepresadil. Alebo nie tam, kde “nevedeli, ako naňho”. Niektorí zámorskí experti ho označili za jeden z najpremárnenejších talentov histórie hokeja. Nečudo.

V NHL napokon odohral dovedna len 78 zápasov s bilanciou 11 gólov a 11 asistencií. A to hral za Philadelphiu i Carolinu, za NY Rangers, ktorý ho draftoval, nikdy. Dokonca odohral dva zápasy za Phoenix v sezóne 2005-06, teda po výlukovej sezóne.

Brendl ešte zažiaril v sezóne 2006-07, keď v drese Mory vyhral produktivitu švédskej Elitserien. V ďalšej sezóne sa stal pre zmenu najlepším strelcom spomedzi legionárov. V sezóne 2008-09 sa stal pre zmenu v drese Torpedo Nizhny Novgorod najlepším strelcom KHL. Následne sa však jeho kariéra začala lámať.

Čo sa týka reprezentovania Česka, tak sa ho tréneri údajne báli povolávať, keďže svojou povahou dokázal urobiť viac škody ako osohu. Dovedna odohral za Česko len deväť zápasov a na MS či OH neštartoval.

Od roku 2010 do konca kariéry v roku 2019 nikde nevydržal viac ako sezónu, častokrát odohral za nejaký klub len pár zápasov. Na Slovensku si zahral za Skalicu i Zvolen, pôsobil dokonca i v druhej nemeckej lige či tretej švédskej. Kariéru ukončil dokonca na štvrtej úrovni fínskeho hokeja ako 37-ročný.

Zdroj: Eliteprospects | Foto: I