Drsná facka od Chorvátov: Toto je 6 možných príčin našej prehry!

Drsná facka! Áno, presne takú dostala na trnavskom štadióne slovenská futbalová reprezentácia od vicemajstrov sveta z Chorvátska. Na základe analýzy a dostupných zdrojov sa skrz pohľad jedného z redaktorov poďme pozrieť na možné príčiny, ktoré stáli za touto ťažkou prehrou.

Rola favorita

Veľké množstvo fanúšikov a médií začalo dosť nezodpovedne pasovať Slovensko do roly akéhosi mierneho favorita. To však vôbec nebola pravda a ako sa ukázalo na ihrisku, bolo to presne opačne.

Treba povedať, že z časti za tento postoj mohol aj fakt, že chorvátskemu výberu chýbala trojica hviezd. Tých však dokázali nahradiť a podali výkon, aký sa na vicemajstrov sveta patrí. Na našich hráčov sa však predzápasovými analýzami a prehláseniami urobil zbytočný tlak, ktorým im určite nepomohol ba až uškodil.

Málo dôrazu

Ako zaznelo aj počas polčasovej prestávky, Slováci hrali s prílišným rešpektom. Opakoval sa tak podobný scenár ako vo Walese, keď sme dávali Garethovi Baleovi veľké množstvo priestoru. To sa dostalo aj chorvátskym hráčom, ktorí to s radosťou využívali. Dôraz chýbal nie len v obrane, ale častokrát aj v strede poľa.

Martin Škrtel?

Mnohí ho po jeho náhlom odchode z Atalanty začali ihneď odpisovať, že už na to nemá. Aj keď aktuálne ťažko súdiť jeho výkonnosť, keďže sme ho nemali možnosť vidieť v súťažnom zápase, za reprezentáciu odovzdal vždy všetko.

Tam kde sa iní báli dať nohu, on šiel hlavou (čo sa mu aj niekoľkokrát vypomstilo). Jeho typický dôraz v obrane chýbal. Nehovoriac o jeho skúsenosti a vodcovských schopnostiach. V tejto kvalifikácií sa jasne ukazuje, že nám 34-ročný stredný obranca chýba viac, ako by sme si mohli myslieť.

Absencia Petra Pekaríka

Niekto by možno povedal, že predsa vo svojom klube toho v poslednej dobe veľa nenahral. Je to pravda, avšak podobne ako v prípade Martina Škrtela, s dvojkrížom na prsiach nikdy nesklamal.

Navyše, nalejme si čistého vína. Slovensko aktuálne nemá lepšiu alternatívu na post pravého obrancu, ako je 32-ročný futbalista Herthy Berlín. Bývalý hráč MŠK Žilina to totiž vie nie len dozadu, ale perfektne podporuje aj ofenzívu svojho mužstva. To v tomto zápase chýbalo a Martin Valjent sám priznal, že jeho rozohrávka smerom dopredu viazla a nepodal optimálny výkon.

Zbytočné straty lôpt

Vo včerajšom zápase sme sa dopustili v strede poľa viacero školáckych chýb. Strácali sme zbytočné lopty, ktoré sme mali na svojich kopačkách a z toho potom pramenili nie len šance, ale aj góly nášho súpera. Hlavne Stanislav Lobotka a Juraj Kucka nepodali v strede poľa optimálne výkony na aké sme od nich boli vždy zvyknutí.

Hráči v kluboch pravidelne nehrávajú

Tento aspekt sa ukázal najmä u Juraja Kucku a Denisa Vavra. Tým chýba v aktuálnej sezóne väčšia zápasová prax (aj keď ligy sa ešte len rozbiehajú) a nie sú tak možno v takej pohode v akej by mali byť. V Zenite nehráva ani Róbert Mak, ktorý sa síce snažil, no taktiež to od neho nebol jeden z najlepších výkonov.

vavro slovensko

Záver

Cieľom týchto riadkov nebola kritika jednotlivých hráčov, ale snaha na základe dostupných informácií a subjektívneho názoru zanalyzovať včerajšie dianie na ihrisku a možné príčiny našej prehry. Verím, že chlapci sa poučia a proti Maďarsku (9. septembra 20:45) to bude úplne iný výkon.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter, Facebook