Dva maďarské kluby nestačia: Slovenskú Tipsport ligu vraj čaká ďalšie rozširovanie!

Od rozdelenia Československa hrali najvyššiu slovenskú súťaž výlučne domáce tímy. To sa zmení v sezóne 2018/19, keď do Tipsport ligy zasiahne dvojica maďarských klubov, konkrétne DVTK Miškolc a MAC Budapešť. Tým ale cudzím zástupcom odzvoniť nemá. Je to však správne smerovanie pre našu elitnú súťaž?

NÁZOR REDAKTORA | Neustále naháňanie sa desiatky slovenských klubov medzi sebou už evidentne fanúšika nezaujímalo. Návštevy pod hranicou dvoch tisícok divákov, na niektorých štadiónoch dokonca ešte oveľa nižšie, to veru nie je to pravé-orechové, čo môže náš hokej nasmerovať na vyššiu úroveň. Nezáujem divákov totižto prispieva k odpudeniu sponzorov, zníženiu úrovne duelov, a tým k ďalšiemu zníženiu počtu ľudí na štadiónoch. A tak ďalej, a tak ďalej.

Prílev nových klubov preto môže jedine prospieť, hoci noví účastníci sú “len” z Maďarska a podľa informácií portálu Sport.sk sa rokuje s poľskými tímami GKS Tychy a GKS Katowice. Tí, ktorí očakávajú, že tieto celky budú len do počtu, zrejme ostanú prekvapení. Dá sa totižto predpokladať, že ich štadióny budú naplnené, rovnako ako kasy týchto tímov, pre ktoré bude účinkovanie v Tipsport lige výzvou, akou bola pre Slovan ruská KHL. Podľa môjho názoru ale takéto “umelé” pridanie dvoch či štyroch tímov nijak výrazne úroveň nezodvihne. Ak chce náš hokej, podobne ako v okolitých štátoch napredovať, je nevyhnutné vytvoriť oveľa väčší projekt. Veľmi zaujímavé by mohlo byť spojenie sa našej súťaže s rakúskou nadnárodnou EBEL ligou, ktorá má aj účastníkov z Maďarska, Chorvátska, Slovinska, Talianska či Česka. Hrať však jednu veľkú súťaž za účasti dvadsiatich či tridsiatich tímov by ale podľa mňa nebolo úplne správnym riešením. Po vzore bývalej federatívnej ligy by pod najvyššou, povedzme 14-člennou ligou, mohli byť dve či tri druhé ligy a ďalšie nižšie súťaže.

Tychy po triumfe v poľskom pohári

Zaujímavý formát baráže o postup do najvyššej (neuzavretej) súťaže či národné poháre by taktiež prilákali diváka a následne aj sponzorov. Slovenský hokej, podobne aj ten poľský, maďarský či rakúsky, by určite neškodoval a mohol by zaujať aj po neutralite bažiacich Čechov, Nemcov či Švajčiarov, ktorých súťaže majú v súčasnosti evidentne vyššiu úroveň.

Foto: Twitter