Exkluzívne: Rozhodnite o TOP hráčovi našej “zlatej generácie”!

V súčasnosti sa už, bohužiaľ, nemôžeme chváliť statusom hokejovej veľmoci, hoci stále sa držíme v elitnej desiatke rebríčku IIHF. Boli tu však časy, a nepochybne si na ne mnohí dobre pamätáte, keď sme so železnou pravidelnosťou konkurovali aj tým najlepším.

Pod pojmom “zlatá generácia” slovenského hokeja je samozrejme myslená partia, ktorá nielenže získala v roku 2002 pre nás historickú zlatú medailu na svetovom šampionáte, ale taktiež doviezla striebro z MS 2000, bronz z MS 2003 a excelovala aj na OH 2006 v Turíne. Tam sme však po piatich výhrach v skupine napokon v kľúčovom štvrťfinálovom dueli stroskotali na Česku. Posledný záblesk slávy legendárnej generácie, ktorej členovia sa v prevažnej väčšine narodili v sedemdesiatych rokoch, predviedla na OH 2010 vo Vancoveri, kde Slovensko obsadilo 4. miesto.

Rozhodnite aj vy o tom, kto z nasledovnej 12-člennej nominácie sa stane víťazom, pričom kandidátmi sú nasledovné legendy.

Marián Hossa

  • Peter Bondra – autor viac než 500 gólov v NHL, vrátane dvoch sezón 50+, autor zlatého gólu z Goteborgu.
  • Pavol Demitra – 7. septembra 2011 tragicky zosnulý kapitán Slovenska z OH 2010 i MS 2011, dlhoročná hviezda NHL a hráč, ktorý sa zaradil počas jedinej (a poslednej) sezóny v KHL do all-star tímu či najproduktívnejší hráč slávnej lock-out sezóny 2004/05 v drese Trenčínu.
  • Marián Gáborík – historicky najvyššie draftovaný Slovák do NHL, kde aj napriek viacerým zraneniam strelil viac než 400 gólov.
  • Michal Handzuš – stálica NHL, držiteľ dvoch medailí z MS a hráč, ktorý záver bohatej kariéry strávil na domácej scéne.
  • Marián Hossa – s výnimkou Petra Štastného najproduktívnejší Slovák v NHL s 1134 bodmi a zároveň vôbec najlepší strelec, rovnako tak 3-násobný držiteľ Stanley cupu a napríklad aj opora Trenčína v majstrovskej sezóne 1996/97, hoci do polovice sezóny nebol plnoletý.
  • Zdeno Chára – posledný mohykán tejto generácie, s 1553 zápasmi v NHL národným rekordérom, držiteľ Stanley cupu a aktuálne už 14 sezón kapitán Bostonu Bruins.
  • Ján Lašák – brankár, ktorý stál pri všetkých našich medailách z rokov 2000-2003, celkovo takmer 90-násobný reprezentant a jediný náš brankár vybraný v 2. kole draftu NHL (1999).
  • Ladislav Nagy – dvojnásobný medailista z MS, autor viac ako stovky gólov v NHL, následne dlhoročný hráč KHL i slovenskej ligy, kde sa krátko pred 40-tkou lúčil s Košicami ako kapitán a následne s fanúšikmi Slovenska ako asistent na MS 2019.
  • Žigmund Pálffy – s výnimkou Petra Šťastného jediný Slovák v NHL s priemerom nad jeden bod na zápas, zlatý medailista z MS 2002, ktorému dlhšiu kariéru na výslní nedovolili zranenia. Aj napriek nim ale dokázal vytvoriť platný rekord našej ligy, keď ako 37-ročný v drese Skalice získal 99 bodov (vrátane play-off 126 v 70 zápasoch).
  • Jozef Stumpel – dlhoročná dvojička Pálffyho, taktiež zlatý z MS 2002, jeden z najlepších hráčov na buly, aktívny ešte aj vo svojich 48 rokoch (v 3. lige), no ako 42-ročný bol ešte s priemerom cez bod na zápas oporou a kapitánom ligovej Nitry.
  • Miroslav Šatan – kapitán zlatých chlapcov a jediný Slovák, ktorý sa môže pýšiť všetkými štyrmi medailami (vrátane tej z roku 2012), dlhoročný hráč Buffala Sabres, kapitán Slovana v KHL, 3-násobný víťaz slovenskej extraligy.
  • Ľubomír Višňovský – svojho času jeden z najlepších obrancov sveta, dokonca podľa mnohých najlepší ofenzívne ladený bek (dvakrát v NHL pokoril 60-bodovú hranicu, celkový priemer v NHL 0,56 bodu na zápas), držiteľ troch medailí z MS i troch slovenských titulov.


Zdroj: Ex.co | Foto: Twitter, Pixabay.com