Fanúšikovia Barcelony v neistote: Môže sa zopakovať sezóna 2002/03?

Súčasná situácia ohľadom Lionela Messiho je absolútne nejasná a nik nemôže v túto chvíľu s istotou povedať, ako to celé dopadne. Naozaj chce Messi za každú cenu odísť a neexistuje cesta späť alebo to je len nejaká hra s vopred dohodnutým scenárom? Kto vie. No taktiež majú byť na odchode aj Rakitić, Suárez, Vidal a tento zoznam zďaleka nemusí byť konečný.

Práve situácia ohľadom Messiho však robí vrásky fanúšikom Barcelony, pretože v prípade jeho konca je nevyhnutné do klubu priviesť minimálne jednu zvučnú posilu do útoku, a ak klub opustia aj ďalšie stálice, je na čase, aby vedenie klubu začalo získavať nové tváre. V akadémii či B-tíme totižto nejaké zázračné talenty Barcelona nemá a už v uplynulej sezóne sa klub nemohol chváliť práve najširšou základňou.

Čím dlhšie táto situácia bude pretrvávať, tým černejšia môže byť pre Barcelonu sezóna 2020/21. La Liga štartuje už behom budúceho víkendu (12.-13. septembra), pričom na Barcelonu na úvodu čakajú dva domáce duely. Najskôr privíta nováčika z Elche, následne  ašpiranta na pohárovú Európu z Villarrealu. Prestupové obdobie končí 5. októbra, a teda na posilnenie je času dosť. Dokedy sa však nejaké nové tváre v tíme objavia a následne zabývajú a zohrajú, môže byť prineskoro.

Môžu sa fanúšikovia dočkať scenára, aký sa im naskytol v sezóne 2002/03, keď obsadila FC Barcelona v lige až 6. miesto, čo bol najhorší výsledok od 2. svetovej vojny? Klub vtedy pred sezónou prebral van Gaal, no už v januári ho nahradil Radomir Antić. Ten však taktiež po neúspešnej polsezóne dostal padáka. Odvtedy získali Katalánci desať titulov, šesťkrát sa umiestnili na 2. mieste a raz (2007/08) na 3. mieste. Ako je však známe, bez Messiho strácala Barca v ostatných sezónach množstvo bodov, zatiaľ čo s jeho prítomnosťou to bola iná káva.

Samozrejme, na nejaký pesimizmus je ešte skoro a všetko sa môže behom pár dní obrátiť k lepšiemu a sezóna skončiť kľudne pod vedením Ronalda Koemana trofejou na domácej či európskej scéne. A to s Messim, no aj bez neho. Predsa len, ak budú v kabíne vedieť, že im už nepomôže, tím môže potiahnuť niekto iný alebo sa úspech dostaví vďaka kolektívnejším výkonom.

Foto: Twitter