Fenomenálny “Šarky”: Čo dokázal ako hráč Dukly Trenčín?

Miroslava Šatana majú všetci hokejoví fanúšikovia u nás zafixovaného ako kapitána zlatej generácie. Okrem toho nám môže napadnúť, že je to aktuálny prezident SZĽH, do spojitosti si ho dajú fanúšikovia s klubom Buffalo Sabres či so Slovanom Bratislava. Mnohí avšak nevedia, že veľkú stopu zanechal aj v inom slávnom slovenskom klube, a to Dukle Trenčín.

Miroslav Šatan sa narodil v roku 1974 v Topoľčanoch, ktoré síce nikdy nehrali slovenskú ani československú najvysšiu súťaž, no hokej v nich má dlhú tradíciu. Práve za ne si ako neplnoletý mladík zahral 1. slovenskú ligu v ére Československa, aby sa následne ako 18-ročný presunul do relatívne neďalekého Trenčína. Tam sa pred rozpadom spoločného štátu s Českom hral veľmi dobrý hokej, čo dokomentovalo päť umiestnení v TOP3 v posledných piatich sezónach, korunoval to i jedným titulom (1991/92).

Šatan už ako 18-ročný v sezóne 1992/93 získal v 38 zápasoch pekných 17 bodov. Na to, že v tom čase hrali československú ligu mnohé neskoršie hviezdy, to nebolo zlé. Veľký posun a nesmrteľný zápis Šatana do histórie trenčianskeho hokeja prišiel ale v ročníku 1993/94, keď sa po prvýkrát hrala samostatná slovenská Extraliga. Za účasti 10 tímov sa hralo štvorkolovo, prvé štyri tímy smerovali do play-off, kde sa hralo na tri víťazné zápasy.

Trenčín úvodný ročník vyhral, 19-ročný Šatan odohral vrátane play-off 39 zo 45 duelov. V nich nazbieral úžasných 64 bodov za 42 gólov a 22 asistencií. Inými slovami, prekonal hranicu gólu na zápas. Stal sa suverénne najlepším strelcom i najproduktívnejším hráčom ligy. To všetko pred dovŕšením 20. narodenín. Mimochodom, do Trenčína sa vrátil ešte raz, a to v roku 1999 ako 24-ročný pred začiatkom NHL, keď odohral tri zápasy. A bilancia? 2+8!!! To hovorí jasnou rečou.

Ak by sa behom výlukovej sezóny 2004/05 vrátil do Trenčína s Gáboríkom, Hossom a Demitrom i on, o trenčianskom titule by asi pochybnosti neboli. On však zamieril do hlavného mesta a získal titulom so Slovanom, ktorý v semifinálovej legendárnej sérii vyradil práve Duklu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Miro Šatan (@miroslavsatan18)

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Eliteprospects.com | Foto: YouTube/Boris a Brambor