Historický postup slovenskej dedinky: Dokáže vzdorovať skúseným tímom?

Močenok a Borčice si možno z účinkovania v druhej najvyššej slovenskej lige pamätáte. V sezóne 2023-24 sa v celoslovenskej súťaži predstaví ďalší klub z neveľkej dedinky, ktorá pred pár rokmi hrala len 8. ligu v Oblastrnom zväze Trnava.

OFK Dynamo Malženice si tentokrát tri kolá pred koncom III. ligy západ zaistili vďaka zaváhaniu druhého celku tabuľky (Galanty) istotu 1. miesta v súťaži a majú teda právo na postup. Keďže už po jesennej časti bol tento tím suverénnym lídrom, v klube mali dosť času sa pripraviť (príp. uvažovať) nad postupom a vôľou hrať profesionálnu súťaž.

Ako majiteľ klubu Peter Macho priznal, nemá v pláne ísť cestou Petra Fabuša (bývalého majiteľa Borčíc), ktorý do klubu pravidelne získal hráčov s kvalitami o triedu vyššími a preplácal ich. Napokon sa mu vypomstilo a zo dňa na deň ukončil činnosť klubu. Ten hral pritom v tom čase nadstavbu o postup do Fortuna ligy, a to po šiestich po sebe nasledujúcich postupoch.

„Progres sme dosiahli vďaka tvrdej a poctivej práci. Najskôr bola cieľom piata liga, ktorá sa v Malženiciach hrala dlhodobo. S jedlom však rástla chuť. A dnes sme tam, kde sme. Keď mi jeden známy novinár po postupe do tretej ligy prorokoval, že dotiahnem Malženice do druhej ligy, vysmial som ho. Zdalo sa mi to nereálne, šialené. No mal pravdu. Dnes sa už nesmejem ani tomu, že Malženice budú hrať Fortuna ligu,“ povedal Macho.

Kľúčový bol podľa jeho slov bývalý tréner Vladimír Glonek, ktorý mal síce v čase príchodu len 27 rokov, no za osem rokov vytiahol tím o niekoľko súťaží vyššie a dokonca vybral svojho následovníka Jána ŠKreňu, ktorý klub dostal do 2. ligy.

„Vždy sme sa zhodli na výbere nových hráčov. Mali sme šťastie na futbalistov, ktorí charakterovo zapadali. Slabších sme menili za kvalitnejších a nakoniec zostali len tí najlepší,“ dodal. Zároveň však dodáva, že tu nezískavajú hráčov, ktorí “majú radi peniaze” tak, ako niektoré odstrašujúce prípady v Borčiciach.

Z týchto slov vyplýva, že Malženice nemajú v pláne postupovú možnosť odmietnuť a ich ciele budú zrejme vysoké aj v celoštátnej súťaži. My len môžeme hádať ako klub, ktorého dres pravidelne oblieka aj viacero mladíkov z trnavského Spartaku, obstojí v konkurencii klubov z väčších miest, ktoré sú na profesionálnu súťaž etablované.

Na druhej strane sa ale naskytá otázka, akým prínosom pre sútaž bude klub z obce s 1500 obyvateľmi, na ktorého domáce zápasy chodí zvyčajne len okolo 250 divákov.

Zdroj: Sportnet | Foto: Pixabay