Historický ÚSPECH: Kazaši nechávajú zabudnúť na MS 2005!

Kazachstan bol do MS 1991 súčasťou ZSSR, no jeho hráči sa tam nemali na úkor Rusov prakticky žiadne šance. Ako samostatná krajina vystupujú na šampionátoch pod hlavičkou IIHF od roku 1993, a podobne ako ďalšie postsovietske krajiny či Slovensko začína v C-divízii, z ktorej sa vymanili presne pred štvrťstoročím.

Od roku 1997 teda hrávali buď B-divíziu alebo A-divíziu. Medzi elitou ale nikdy nejako nežiarili, ba priam naopak. Ich prvá účasť (1998) sa skončila posledným 16. miestom, zlatými rokmi pre nich boli 2004 a 2005, v ktorých sa im podarilo zachrániť. V 2004 síce skončili poslední v základnej skupine, no v tej o záchranu skončili prví, a teda, obsadili 13. miesto. Historický úspech prišiel na MS 2005, kde dokázali zdolať Nemcov a postúpili do osemfinálovej skupiny. Tam nezískali ani bod, no 12. miesto im nik nemohol vziať.

Práve 12. miesto bolo až doteraz najväčším úspechom z MS A-kategórie pre Kazachstan, ktorý následne v roku 2006 z 15. miesta zostúpil a odvtedy sa predstavil medzi elitou ešte štyrikrát (2010, 2012, 2014, 2016), no vždy hneď po postupe z 1. miesta v B1 divízii obsadil medzi elitou posledné 16. miesto.

MS 2021 sú ale inou pesničkou. Po šiestich odohraných dueloch majú skvelú bilanciu 2-2-0-2, desať bodov a skalpy Lotyšska, Fínska, Nemecka i Talianska (to deklasovali rozdielom minimálne triedy), prehrali len s USA a Kanadou. Odmenou im je veľmi reálna šanca nielen na vylepšenie 12. miesta, ale rovno postup do štvrťfinále!

V poslednom zápase ich totižto čakajú nepresvedčiví Nóri, ktorí zatiaľ zdolali len najslabšie Taliansko a nevyspytateĺných Lotyšov. V prípade výhry by mohli mať až 13 bodov, čo je počet, s ktorým sa takmer zásadne postupuje ďalej. V tú chvíľu by ich nemohla predstihnúť už ani Kanada, podobne ako Nórsko a Taliansko.

Samozrejme, veľmi extrémna zhoda nepriaznivých výsledkov by ich mohla o postup pripraviť, no s 99-percentou istotou by sa stali po triumfe nad Nórmi účastníkom play-off! Veľmi dôležitým faktorom ich úspechu je aj skutočnosť, že hneď 13 hráčov pôsobí spoločne v Barys Nul Sultan, no aj to, že ďalšia pôtica ich hráčov pôsobí v ruských kluboch KHL. Veríte, že postúpia zo skupiny, ale nebodaj očakávate, že si zahrajú rovno o cenné kovy?

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter