Jágrove prvenstvo v NHL: TOTO nedokázal pred ním nikto!

50-ročný český hokejista Jaromír Jágr je mužom superlatívov. Zoznam jeho ocenení a rekordov je veľmi rozsiahly. Aj v NHL zanechal poriadne hlbokú stopu. Je napríklad najproduktívnejší Európan histórie v profilige, viac bodov v nej získal len samotný Gretzky.

Art Ross trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti NHL získala česká legenda päťkrát, čo je mimoriadny počin. Po prvýkrát to dokázal v skrátenej sezóne 1994-95, následne bol kráľom produktivity aj v sezónach 1997-98, 1998-99, 1999-00 a 2000-01.

Avšak, práve jeho prvenstvo zo sezóny 1994-95 bolo prelomové. Jágr sa stal v tej sezóne vôbec prvým európskym hokejistom, ktorý to dokázal. V tej dobe pritom už viacerí špičkoví Fíni či niekoľkí ďalší poprední legionári v súťaži pôsobili. Teda, ak nepočítame Stana Mikitu, slovenského rodáka, ktorý sa s rodičmi presťahoval do Kanady v útlom veku.

Dodnes sa túto cenu podarilo získať spomedzi Európanov aj ďalším ôsmym hokejistom. Jevgenij Malkin kraľoval dvakrát, siedmi ďalší hráči jedenkrát. Spomedzi Slovákov sa to nepodarilo nikomu.

Zdroj: Wikipedia | Foto: Instagram/JJ68jaromirjagr