Jasné stanovisko: Bolo rozhodnutie ÚLK v rozpore so zákonom?

Pred pár dňami sa slovenský fanúšik konečne dočkal rozuzlenia patovej situácie na domácich trávnikoch. Ako to už tak býva, vždy sa môže cítiť niekto poškodený, pričom tentokrát je to minimálne líder druhej najvyššej futbalovej ligy.

Vedenie klubu MFK Dukla Banská Bystrica jasne na svojej webovej stránke reagovalo voči rozhodnutiu Únie ligových klubov (ÚLK). Jej členovia sa totižto dohodli, že v aktuálnom ročníku nik nezostúpi a nadstavbová časť bude skrátená z desiatich na päť kôl.

Toto rozhodnutie takmer s určitosťou odovzdalo trofej do rúk bratislavského Slovanu, veď jediný, kto by ho mohol oň obrať, je MŠK Žilina. Tá je však v likvidácii, ale navyše stráca na suverénneho lídra priepastných desať bodov. Tretia DAC Dunajská Streda je pozadu o ďalších sedem bodov. Väčší problém je však v spodnej časti tabuľky.

Pochopiteľne všetky kluby zo skupiny o záchranu boli proti možnosti zostupu a výrazne prispeli k rozhodnutiu, že všetky si udržia ligovú príslušnosť aj pre sezónu 2020/21. Zároveň sa teda akoby uzatvorila liga, proti čomu mal ako jediný vystúpiť pán Kmotrík zastupujúci Slovan.

Práve s ním sa stotožňuje vedenie Banskobystričanov. Tí po 18. kole vedú druholigovú tabuľku o tri body pred FK Dubnicou, Skaličania strácajú šesť bodov, Popradčania desať. Stredoslovenský klub ale zvažuje právne kroky, keďže by sa rád dočkal odškodného alebo možnosti dočasne rozšíriť Fortuna ligu o jeden či dva kluby. Stále je však v hre aj možnosť dokončenia súťaže, avšak ak nemá nik postúpiť ani zostúpiť, bola by to hotová fraška. Navyše, také radikálne kroky by mali oficiálne schváliť aj ďalšie kompetentné orgány.

>>> Kompletné znenie vyjadrenia vedenia klubu MFK Dukla Banská Bystrica <<<

Náš názor je taký, že ak by bolo vedenie Dukly schopné splniť všetky požiadavky (poprípade aj Dubnice či Skalice alebo v prípade dohratia súťaže iné tímy z čela tabuľky), mal by im byť umožnený postup. Fortuna liga by mohla mať v budúcej sezóne, ktorá sa tak či tak môže začať o niečo neskôr, trinásť alebo štrnásť účastníkov, a teda by sa odohralo 26 kôl. Následne by podľa toho, kedy súťaž začne, bola alebo nebola nadstavba a po sezóne by sa opäť zredukoval počet účastníkov na dvanásť, a teda, hralo by sa v aktuálne platnom formáte.

Zdroj: Mfkdukla.sk | Foto: Facebook/mfkduklabb/SKSlovanBratislava, Twitter