Jasný názor: Prečo je možné vyhodenie Koemana zlým riešením?

Futbalová Barcelona má problémy. To je skutočnosť, ktorú nemožno prehliadnuť. Čím ďalej, tým viac sa hovorí o tom, že vedenie klubu rozviaže kontrakt s hlavným trénerom Ronaldom Koemanom. Niektoré médiá o tom už píšu ako o hotovej veci. Je to ale správne?

NÁZOR | Súčasná Barcelona nie je hrozbou, akou býval tento klub pred niekoľkými rokmi. Kto za to môže? No, Ronald Koeman rozhodne nie. Avšak, keď sa nedarí, vždy to musí niekto odskákať. A tým niekým býva veľmi často hlavný tréner.

Bývalé vedenie doslova vyhodilo z okna stovky miliónov eur na prestupy a na astronomické platy hráčov, ktoré príchodom pandémie znamenali takmer bankrot. Mimochodom, vo väčšine prípadov to boli veľmi zle vynaložené prostriedky. A hlavne, bolo to odklonenie sa od tradície Barcelony, ktorá si vedela vychovať niekoľko talentov ročne.

Teraz nastal zlom. Slávna La Masia už nie je takým producentom špičkových hráčov so srdcom bijúcim pre klub. Messi, Iniesta, Xavi, Puyol a ďalšie rozdielové postavy sa stali po zapracovaní do A-tímu hviezdami. Ale chcelo to čas. Messi nestrelil v prvej sezóne 50 gólov, ďalší menovaní neboli hneď v debutových stretnutiach na výslní.

Vráťme sa ale ku Koemanovi. V predošlej sezóne veľmi dobre do tímu zapracoval mladikov, akými sú Pedri, Dest, Araújo, Mingueza a vyšla mu stávka na Frenkieho de Jonga. Nebyť vážneho zranenia, Fati mohol byť v ročníku 2020/21 kľudne 20-gólový. Takže možno už úroveň akadémie nie je až taká ako kedysi, no stále sa v nej nájdu veľké nádeje.

Po tom, ako sa v lete podarilo klubu získať zdarma Aguera, Garcíu a Depaya sa razom písalo o Barce ako o TOP favoritovi na titul. Prišiel ale šok, s ktorým nemal Koeman nič spoločné. Vedenie nemohlo podpísať Messiho, muselo poslať preč Griezmanna. Kľúčové postavy ofenzívy. Nie, že by ich Koeman nechcel, pre astronomické platy sa museli porúčať. Hosťovať šiel aj Trincao.

V úvode sezóny má klub ešte i smolu na zranenia. Mimo je Aguero, Dembélé, nedoliečený Fati, Alba či Pedri. Čo s tým tak môže urobiť Koeman? Predstavte si, že by Liverpool naraz prišiel o Salaha, Maného, Firmina a Jotu alebo Man Utd o Ronalda, Cavaniho, Rashforda, Greenwooda a Fernandesa. Ako by asi ich ofenzívy vyzerali?

Možno je ešte zázrak, že Barca má po 5. kole bilanciu 2-2-0 (a jeden preložený zápas). A prehra 0:3 s Bayernom? Proti azda najlepšiemu klubu súčasnosti sa hrá ťažko bez toľkých absencii. Zabúdať by sa nemalo ani na to, že ani Ferguson, Wenger či Klopp nedokázali v prvých sezónach robiť zázraky.

Áno, nový manažér vie urobiť niekedy určité zmeny, ktoré vedú k lepšiemu. No Koeman dokázal v minulom ročníku, že má na čom stavať. Je správne ho nahradiť a zase “hodiť do vody” niekoho nového? Zase sa bude musieť zžívať s tímom, ktorý dostával od holandského lodivoda istú tvár. Ťažko si predstaviť, že bez posíl a s toľkými absenciami by niekto dokázal teraz s aktuálnou Barcelonou valcovať súperov. Alebo máte opačnými názor?

ronald koeman

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter