Je Manchester United zo sezóny 98/99 preceňovaný? Toto sú dôvody!

Manchester United sa pod vedením Alexa Fergusona definitívne zaradil medzi futbalových gigantov. Trinásť titulov vrámci Premier League a ďalších dvadsať päť trofejí, to už niečo znamená! Častokrát je ako vrchol klubu a jeden z najlegendárnejších tímov vôbec považovaný ten zo sezóny 1998/99. Nie je však táto sezóna trochu preceňovaná?

Manchester United v nej získal ako prvý anglický celok prestížny tripple. Vyhral Premier League, Ligu Majstrov aj FA Cup. To je skutočne dôvod, prečo treba brať takýto počin ako niečo výnimočné. Každý si pamätá víťazov a na spôsob sa postupne zabúda. To je všeobecná pravda a prípad sezóny 98/99 to do istej miery potvrdzuje. Poďme sa na ňu pozrieť trošku “štatisticky”.

Na titul vo veľmi vyrovnanej Premier League stačilo Fergusonovi a jeho družine “len” 79 bodov, čo je jeden z najnižších majstrovských výsledkov v histórii súťaže. A nemôže byť ani reč o úmyselnom vypustený záveru sezóny, pretože majstrovskú istotu získal klub až v poslednom 38. kole. Napokon za sebou Arsenal o jediný bod, tretiu Chelsea o štyri body. Z tohto pohľadu sa o jednom z TOP tímov éry Premier League príliš hovoriť nedá.

V FA Cupe to bolo skôr vydreté ako jednoznačné, veď dve kolá sa pre remízu museli opakovať. Klobúk dolu však pred nezlomnosťou tímu, keďže v týchto vynútených odvetách musel United udolať práve Arsenal a Chelsea, teda dvoch najbližších prenasledovateľov z ligy. Schopnosť vyhrávať (alebo aspoň neprehrávať) ťažké zápasy šla v tejto sezóny skutočne celku z Old Trafford majstrovsky.

O tom sme sa mohli presvedčiť aj na poli Ligy Majstrov. V tom čase hralo skupinovú fázu len 16 tímov a tak aj ManUtd ako anglický vicemajster musel do predkola. Tam vyradil poľskú LKS Lodž po výsledkoch 2:0 a 0:0. V skupinovej fáze v nesmierne náročnej skupine prišiel postup vďaka bilancii 2-4-0. Dánske Brondby vyprevadili Angličania debaklami 6:2 a 5:0, no v zápasoch s Bayernom a Barcelonou to boli štyri remízy. A vyraďovacia fáza bola podobná. Inter Miláno aj Juventus boli vyradení vďaka jednej výhre a jednej remíze. A finále? Pamätný 2-gólový obrat na 2:1 proti Bayernu v nadstavenom čase!

Suma sumárum, Manchester United v tej sezóne odohral ohromné množstvo duelov proti gigantom futbalovej scény a dokázal tieto zápasy neprehrávať. Avšak o nijakú spanilú jazdu a ponižovanie súperov suverénnymi výsledkami sa nejednalo. Vrámci všetkých súťaží totižto dosiahli červení diabli bilanciu 36-22-4, a teda percento výhier mali len na úrovni 58 percent. Tak či onak, v kľúčových okamihoch sa tím, ktorého dres obliekali napríklad Beckham, Giggs, Scholes, Schmeichel, Roy Keane, bratia Nevilleovci, Yorke, Solskjaer či Stam, dokázal vzomknúť a urvať pre seba tri veľmi cenné trofeje.

Zdroj: Wikipedia | Foto: Twitter