JE TO 50 NA 50: EXPERT ZO ZÁMORIA OČAKÁVA SLOVENSKÝ DRAFTOVÝ BOJ!

V drafte 2022 Slovensko zažilo neopakovateľné okamihy, keďže sme mali jednotku i dvojku draftu. Celkovo si vybrali kluby šesť našich hokejistov. V roku 2023 by sme mali mať draftoavných ešte viac hokejistov.

Už dva roky sa ale hovorilo o tom, že slovenskou draftovou jednotkou v roku 2023 bude Dalibor Dvorský, mladík hrajúci vo Švédsku. Ten bol podľa niektorých analýz renomovaných osobností v úvode tejto sezóny pasovaný za kandidáta na TOP 10, možno až TOP 5.

Žiaľ, mladý Slovák nedokázal v sezóne 2022-23 napredovať až tak, ako sa očakávalo. Stále nik nepochybuje, že bude voľbou prvého kola, čo je samo o sebe fantastické, no na TOP 10 to asi nebude.

Naopak, veľmi nás môže tešiť chválospev na iného nášho útočníka. Samuel Honzek hrá aktuálne v kanadskej WHL a v predošlej sezóne strelil ako 17-ročný desať ligových gólov za Duklu Trenčín. Vo WHL patril k najlepším nováčikom i najproduktívnejším legionárom.

Expert renomovaného kanadského športového kanálu TSN Craig Button vydal v druhej polovici marca svoj draftový rebríček a v obsiahlej analýze sa pristavil aj pri Slovákoch, ktorých vidí do tretieho kola draftovaných najmenej piatich, pripúšťa aj vyšší počet. Za poroznosť stojí meno Eduard Šalé, útočník brnenskej Komety, ktorý je ako najväčšia česká nádej na 5. mieste.

Každopádne, aj on si všimol kvalít Samuela Honzeka a zaradil ho len o tri priečky za Dalibora Dvorského. Z toho vyplýva, že by nemuselo byť prekvapením ani to, že Honzek napokon bude našou draftovou jednotkou pre rok 2032. Samozrejme, kľúčové bude to, ako hráči využijú play-off svojich súťaží, no aj prípadné pozvánky do nominácie pre MS 2023 seniorov. A v neposlednom rade bude na skautoch jednotlivých organizácií, koho si zvolia skôr.

TOP 10 draftu 2023 (Craig Button/TSN)

1. Connor Bedard
2. Adam Fantilli
3. Leo Carlsson
4. Matvej Mičkov
5. Eduard Šalé
6. Will Smith
7. Colby Barlow
8. Zach Benson
9. Andrew Cristall

10. Axel Sandin-Pellikka

19. Dalibor Dvorský

22. Samuel Honzek

Zdroj: NHL | Foto: Instagram