JE TO OFICIÁLNE: Všetky európske pohárové súťaže čakajú zmeny!

Je to oficiálne potvrdené. Nielen Liga Majstrov, ale aj Európska liga a Konferenčná liga budú od sezóny 2024/25 hrané novým formátom, ktorý bol avšak po diskusiách a pripomienkach upravený. My sa teraz pozrime na podrobnosti.

Od sezóny 2024/25 bude hrať v hlavnej fáze v Európe celkovo 108 klubov. Každá z trojice súťaží bude mať celkovo 36 účastníkov hlavnej fázy, v ktorej už nebudú skupiny. Účastníci LM a EL budú hrať po osem duelov proti ôsmym rôznym súperom (štyri doma, štyri vonku), v KL budú hrať tímy po šesť zápasov (tri doma, tri vonku). Na konci bude vytvorená tabuľka 36 klubov, na základe umiestnenia v nej budú celky pokračovať (resp. nepokračovať) v jarnej fáze.

Čo sa ďalej zmenilo v Lige Majstrov?

Keďže doteraz súťaž hralo 32 tímov a od sezóny 2024/25 je o štyri kluby rozšírená, diskutovalo sa aj o tom, ktoré štyri klubu získajú extra miestenky. Pôvodný plán bol aj v tomto prípade zmenený.

Prvú extra miestenku získa tretí tím z piatej najlepšej súťaže. Druhú extra miestenku získa piaty tím z jednej z TOP 4 líg (kluby budú hrať o ňu play-off). Čo sa týka tretej a štvrtej miestenky, získajú ju dve krajiny, ktoré v predošlom ročníku získali najviac bodov v koeficiente UEFA). Z jednej krajiny bude môcť hrať po novom Ligu Majstrov maximálne až šesť klubov.

O ďalších úpravách a zmenách budeme postupne informovať.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený UEFA (@uefa_official)

Zdroj: BBC.com | Foto: Instagram/UEFA