Kajakár Erik Vlček – ROZHOVOR: Letenka do Ria je pre neho viac ako desiate svetové zlato

Najúspešnejšieho slovenského kajakára Erika Vlčeka v lete viac poteší nominácia na budúcoročnú olympiádu v Rio de Janeiro než jubilejný desiaty titul majstra sveta.

Tridsaťtriročný rodák z Komárna Erik Vlček má za sebou mimoriadne úspešný rok 2014. Spolu s partnerom v dvojkajaku Jurajom Tarrom (36 rokov) vybojoval na svetovom šampionáte v rýchlostnej kanoistike v Moskve dve zlaté medaily, čo je v posledných dvoch desaťročiach svetovým unikátom. Naposledy sa rovnaký husársky kúsok podaril americkému dvojkajaku na MS 1991. Dvojica Vlček  – Tarr dominovala v disciplíne K2 na 1000 m i na polovičnej trati. Práve vďaka triumfu v K2 na 500 metrov sa Erik Vlček stal najúspešnejším rýchlostným kanoistom v histórii Slovenska. Doma má už deväť titulov majstra sveta. Aj vďaka tomu sa nedávno už ôsmy raz tešil z pocty pre najlepšieho kajakára Slovenska.

S akými pocitmi ste prijali správu, že ôsmy raz v kariére vás vyhlásili za najlepšieho kajakára roka na Slovensku? Kto vám to vlastne oznámil – a aké boli vaše prvé myšlienky?

Ja si vážim, že som sa stal najlepším slovenským kajakárom za rok 2014. Lebo z roka na rok je ťažšie dostať sa v tejto ankete až na samý vrchol. Konkurencia nám starším veľmi rýchlo rastie. Mladí chlapci sa nezadržateľne štverajú hore. Sú to dobrí kajakári, čo dokázali minulý rok aj na majstrovstvách Európy a na majstrovstvách sveta. O to viac si vážim, že tréneri a odborníci za najlepšieho kajakára vybrali práve mňa.  Výsledky mi povedali novinári niekoľko hodín pred slávnostným vyhlásením ankety. Prvá myšlienka? Potešil som sa.

Všetky veľké úspechy v uplynulom roku ste dosiahli v lodi s Jarajom Tarrom, ktorý v koncoročnom bilančnom hlasovaní trénerov a odborníkov skončil druhý za vami. Ako vnímate  skutočnosť, že v lodi ste partneri a v hlasovaní znalcov zasa veľkí rivali?

Ak mám byť úprimný, neriešim to. Tak rozhodli hladujúci. Ja som nehlasoval. Ani Ďuro (smiech). Úprimne by som to doprial aj Ďurovi. A vôbec by som sa nehneval, keby najlepším kajakárom bol práve on. Zaslúžil by si to. Má za sebou tiež mimoriadne vydarenú sezónu. Mne sa viac darilo na interných individuálnych nominačných súťažiach. Asi to rozhodlo v môj prospech (krátka odmlka). Možno v kútiku duše som s tým počítal, že by som mohol zvíťaziť aj v roku 2014. Ale nejako extra som sa tým nezaťažoval. Nebolo to pre mňa rozhodujúce. My máme totiž pred sebou iné ciele… Vyhrať anketu na Slovensku je pekná vec, ale my s Ďurom chceme vyhrávať dôležité súťaže v rámci Európy a sveta. Najmä tento rok, keď je v hre letenka na olympijské hry 2016 v Brazílii. To je náš spoločný top cieľ!

02

Ako hodnotíte súťažný ročník 2014 z pohľadu najúspešnejšieho slovenského kajakára?

Rok 2014 bol pre nás s Ďurom mimoriadne úspešný. Nestáva sa predsa často, aby jedna loď vyhrala majstrovstvá sveta na olympijskom kilometri i na polovičnej trati. Nám sa to v Moskve podarilo, čo nikto od nás určite nečakal. Ani my sami… Určite sme do Moskvy necestovali s cieľom vyhrať dva majstrovské tituly. To bol pre všetkých veľký šok! Aj pre nás… Ale veľmi príjemný (smiech). Veď sezónu sme síce začali medailou na úvodnom kole Svetového pohára, no potom sme výkonnostne išli dolu a museli sme sa postupne opäť štverať hore. Nebolo to jednoduché, ale podarilo sa nám to. Našťastie, športovú formu sme tentoraz spolu s trénerom Petrom Likérom načasovali veľmi presne, lebo naše výkony gradovali práve na majstrovstvách sveta v Moskve.

Dvojnásobným zlatým zásahom v Moskve ste si na seba uplietli poriadny bič. Latku ste postavili veľmi vysoko. Pracujete teraz v zimnej príprave ešte tvrdšie, než ste pracovali počas minulej? Robíte v tréningu všetko pre to, aby ste moskovské zlaté double tento rok na svetovom šampionáte v Miláne obhájili?

Samozrejme, že by sme boli veľmi radi, keby sa nám také unikátne úspechy podarilo zopakovať. Kto by nebol rád? Kto by to nechcel? Lenže nebude to také jednoduché. Pre nás však bude dôležitejším rezultátom vybojovaná letenka na budúcoročnú olympiádu v Rio de Janeiro. Aby sa nám to podarilo, potrebujeme na svetovom šampionáte v Miláne skončiť v pretekoch K2 na 1000 metrov do 6. miesta. To je teraz náš hlavný cieľ.  Chceme sa v olympijskom kilometri dostať do elitnej šestice. To, čo sa nám podarilo minulý rok v Moskve, na to sme už, dá sa povedať, aj zabudli. Ten úspech je už v našom športe minulosťou. Z nej sa v rýchlostnej kanoistike nedá žiť. Nikto vám nedá titul majstra sveta iba za zásluhy.  Ani letenku na olympiádu do Ria! Ale je pravdou, že dve zlaté medaily nám dodali ohromnú energiu do tvrdej zimnej prípravy. S poznaním, že sme v Moskve porazili všetkých súperov, s ktorými sme sa na vode stretli, sa oveľa ľahšie zvláda aj nepopulárna, ale mimoriadne potrebná zimná ´makačka´ v posilňovni, na trenažéri, na bežkách a v plavárni.

Kedy ste tento rok boli naposledy jazdiť na vode?

V januári sme na vode ešte neboli. Naposledy sme si poriadne zajazdili v decembri minulého roka. Keď sme boli na reprezentačnom sústredení v Dubaji. Odvtedy sme bez tréningu na vode. Viete, keď je vonku pod desať stupňov, tak to nejako extra nesilíme. Nemáme to radi. V januári a februári nie sú doma ideálne podmienky. Čím je chladnejšie, tým sa človek musí viac naobliekať… A tie vrstvy oblečenia mu prekážajú pri pohybe, veľmi zle sa pádluje na vode, keď ste zababušený až po uši (smiech). Keď je vonku zima, my sme radšej v posilňovni, na plavárni a v telocvični. Vtedy veľa plávame, posilňujeme, beháme a cvičíme. Ak sa dá, tak si zimnú prípravu spestríme pobytom na horách, počas ktorého si zabeháme na lyžiach. Aj tento rok sme boli v rakúskom Ramsau na ľadovci Dachstein.

03

Mali ste tam dosť snehu? Splnili ste všetko, čo ste si naplánovali, alebo ste sa z Ramsau vrátili s nejakými tréningovými restmi?

Sústredenie v Ramsau dopadlo veľmi dobre. Je síce pravda, že počas nášho sústredenia bolo v Ramsau trochu menej snehu než po minulé roky. Dokonca jeden deň nám aj husto pršalo, ale bolo tam dobre. Vtedy, keď doslova lialo, my sme si našli inú tréningovú náplň. Boli sme v posilňovni a na plavárni. Keď to počasie dovolilo, išli sme von na bicykloch. Mali sme ich k dispozícii, išli sme si zajazdiť, resp. behali sme v teréne. Jednoducho, nejako sme to vykompenzovali (krátka odmlka). Tento rok sme na zimnom sústredení oveľa viac plávali, cvičili, posilňovali. V Ramsau sme v rámci tréningového pobytu absolvovali aj rôzne testy a previerky našej výkonnosti a zdatnosti. Tréneri nám urobili rôzne vytrvalostno – silové testy. Takže vďaka tomu aktuálne vieme, na čom sme. Vieme, kde sú naše rezervy. Myslím si, že čas, ktorý sme mali k dispozícii počas tohto sústredenia, sme využili veľmi užitočne. Aj keď sa nedalo behať na lyžiach, nenudili sme sa. Vždy sa niečo dalo robiť. Tréneri nám vždy niečo našli, čím nás zamestnali.

O vás je známe, že sily do ďalšej sezóny už tradične zbierate na zimnom sústredení v zámorí. Pravidelne sa chodíte pripravovať do amerického strediska Newport Beach. Kedy sa tam chystáte tento rok?

Do zámoria vyrazíme už 26. februára. Pôjdeme na dlhšie. Tentoraz tam budeme až šesť týždňov, lebo svetový šampionát v Miláne bude až v druhej polovici augusta. Ideme na to isté miesto, do tých istých podmienok. Vieme, čo nás tam čaká. Nič by nás tam nemalo prekvapiť. Momentálne sa chystáme vybaviť si v tomto stredisku nejaké nové a modernejšie kajaky, lebo tie, na ktorých sme doteraz trénovali, sú už dosť opotrebované… Máme ich tam k dispozícii už možno aj dvanásty – trinásty rok.  Od roku 2002 – 2003. Chcelo by to už zmenu (smiech).

04

Do súťažného kalendára  2015 pribudli historické I. európske hry v Baku, vďaka čomu táto sezóna bude mať až tri športové vrcholy. Nie je to pre vás priveľa? Budete sa usilovať „vyšpičkovať“ top formu na všetky tri vrcholné elitné súťaže?

Ťažká otázka – a ťažké riešenie… Ten prvý vrchol je zatiaľ ešte s veľkým otáznikom. O nás je totiž známe, že sa pomalšie rozbiehame do sezóny. Určite by sme chceli uspieť na všetkých troch vrcholoch. Ale, ak by s formou boli nejaké problémy, tak prioritou celého nášho spoločného snaženia bude augustový svetový šampionát v Miláne. To je náš hlavný cieľ. Smerom k Milánu podstupujeme všetku tú zimnú mnohokrát už monotónnu prípravu.  Navyše, majstrovstvá Európy v českých Račiciach budú veľmi skoro. Už prvého a tretieho mája. Práve pre spomínané Európske hry v Baku. Držme si palce, aby začiatkom mája bolo v Račiciach dobré počasie. Z minulých rokov máme skúsenosti, že v tomto stredisku býva práve začiatkom mája dosť chladno, čo my s Ďurom nemáme radi. Už som povedal, že zimu na vode príliš nemusíme (krátka odmlka). Po Račiciach určite budú nejaké naše interné kontrolné a nominačné preteky. Ale po Európskych hrách v Baku, ktoré budú v júni, máme ešte dosť času dobre a kvalitne sa pripraviť na svetový šampionát v Miláne. Práve tieto majstrovstvá sveta budú pre nás najdôležitejším podujatím celého roka 2015. V hre bude totiž veľmi veľa… V Miláne sa bude bojovať o právo štartu na OH 2016 v Brazílii. Mimochodom, v Miláne sa nám v minulosti zvyklo dariť, keď sme tam súťažili v štvorkajaku (krátka odmlka). Verím, že túto dobrú tradíciu teraz v auguste neporušíme (smiech). V roku 2008, tesne pred OH v Pekingu, sme tam vyhrali súťaž štvorkajakov. Je to pre nás sympatická dráha. Radi na nej súťažíme. Vybojovali sme na nej už niekoľko majstrovských titulov.

Okrem troch vrcholov budú aj tri kolá Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike. Pôjdete aj túto dlhodobú súťaž, alebo tento ročník seriálu Svetového pohára bude bez vašej účasti?

Keďže súťažný záber tento rok bude pre nás naozaj náročný, určite nepôjdeme všetky tri kolá Svetového pohára 2015. Už teraz vieme, že nebudeme súťažiť v polovici mája v Portugalsku. Dva týždne po Račiciach je totiž Svetový pohár v portugalskom Montemore, kde neskôr bude svetový šampionát juniorov. Tak isto nepôjdeme do Kodane na tretie kolo, ktoré by malo byť koncom mája (krátka odmlka). Takže tento rok sa zúčastnime iba pretekov SP, ktoré budú 22. až 24. mája v Duisburgu. Do Nemecka sa naozaj chystáme. Chceme si tam overiť našu formu pred spomínanými Európskymi hrami v Baku.  Aj preto minimálne jedno kolo Svetového pohára chceme absolvovať. Aby sme v ostrej medzinárodnej súťaži zistili v akej forme do Baku pôjdu naši najväčší rivali. Taká medzinárodná konfrontácia uprostred sezóny býva osožná. Ale tiež to nebudeme nejako extra siliť. Bude to v podstate iba náš test.

Autor: Štefan Žilka

Foto: canoe.sk, 4ever.sk, spinview.com, victorytip