Koniec základnej časti českej Extraligy: Títo Slováci v nej zažiarili!

Po prvýkrát v histórii mala v sezóne 2021/22 česká Extraliga až pätnásť účastníkov, keďže vedenie súťaže v roku 2020 rozhodlo, že pre pandémiu v sezóne 2020/21 nikto nezostúpi a súťaž ešte doplní víťaz Chance ligy. Tým bolo Kladno s Jaromírom Jágrom.

Po tejto sezóne sa súťaž vracia k starému modelu so štrnástimi účastníkmi. V sezóne 2022/23 sa po prvýkrát v histórii súťaž zaobíde bez účastníka zo Zlína, keďže miestny klub bol tentokrát suverénne najhorší a na predposledné Kladno, ktoré si zahrá baráž o udržanie proti víťazovi Chance ligy, stratil priepastných osemnásť bodov.

Čo však Slováci? Tradične ich na českých klziskách bolo množstvo, celkovo štyri desiatky z nich získali aspoň jeden kanadský bod. Najproduktívnejším Slovákom v súťaži sa stal 28-ročný Tomáš Mikuš, ktorý sa v prvej polovici ročníka sťahoval zo Zlína do Brna. V 55 dueloch získal 41 bodov a celkovo bol v produktivite na 20. mieste. Len o dva body menej získal hráč Plzne Peter Čerešňák, ktorý bol druhým najproduktívnejším obrancom. Michal Krištof získal 30 bodov, Tomáš Marcinko 27 bodov a TOP5 uzatvára 26-bodový Juraj Mikuš.

Slovenskí brankári taktiež ukázali svoje kvality. Marek Čiliak sa síce vrátil do Brna len na konci sezóny, no v desiatich dueloch mal úspešnosť zákrokov až 92,9%, s čím bol druhý najlepší v súťaži. Branislav Konrád aj napriek hororovému zraneniu dokázal odchytať 17 zápasov a s úspešnosťou zákrokov 92,4% bol štvrtý. Zaujímavosťou je, že Jaroslav Janus odchytal len dva duely za Kladno, no v nich chytil až 97,1% striel súperov. Do oficiáneho rebríčka sa však nezaraďuje.

Útočník Lukáš Cingel pre zmenu vyhral s Mountfield Hradec Králove základnú časť, zatiaľ čo početná slovenská légia v Třinci (Marinčin, Daňo, Dravecký, Bakoš, Hrehorčák, Marcinko, Roman) pomohla Ocelářom k druhému miestu po základnej časti. Avšak, určite sa to pokúsia v play-off napraviť a po roku opäť ovládnuť Extraligu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený HC Oceláři Třinec (@hcocelaricz)

Zdroj: Eliteprospects.com | Foto: Instagram/Danomarko