Kto sú víťazi a porazení odloženého šampionátu EURO 2020?

V období medzi 12. júnom a 12. júlom 2020 sa malo konať EURO 2020, ktoré však s ohľadom na okolnosti bolo preložené na 11. jún až 11. júl 2021. Hoci o všetkom sa pochopiteľne rozhoduje vždy až na trávniku, už teraz sa dá špekulovať o tom, komu odklad pomôže a komu naopak môže uškodiť.

 

Víťazi?

Francúzsko

Úradujúci svetoví šampióni a vicemajstri Európy patria pochopiteľne medzi horúcich kandidátov na najvyššie priečky aj na EURE 2020. Už dávnejšie bolo jasné, že sa ho nemal zúčastniť talentovaný Ousmane Dembélé, ktorý prakticky celú sezónu strávil na listine zranených. Paul Pogba je na tom podobne, hoci jeho štart nemal byť vylúčený. Tak či onak, v sezóne 2020/21 sa môžu vrátiť do najlepšej formy a spoločne s Mbappém, Griezmannom a ďalšími môžu tiahnuť Francúzov k zopakovaniu zlata z roku 2000.

Anglicko

Náročný program Premier League si často nájde v druhej polovici sezóny svoje obete. Tentokrát od januára laborujú so zraneniami hviezdy anglickej ofenzívy Harry Kane i Marcus Rashford. Šampionát síce stihnúť mali, no otázne by bolo, v akej forme by sa po dlhodobom zranení nachádzali. O rok môžu byť plne pripravení a herne môžu dozrieť aj už teraz ospevovaní Jadon Sancho, Tammy Abraham, Mason Mount alebo Trent Alexander-Arnold. S ich prispením môže byť historické zlato pre “hrdý Albion” oveľa reálnejšie.

Sklamaný Harry Kane

Nemecko

Nemci sa stále tak trochu spamätávajú z generačnej výmeny. Pred viac než desaťročím ich nádejná generácia valcovala mládežnícke turnaje, následne sa dostali do finále EURA 2008, získali bronz na MS 2010, na EURE 2012 i 2016 vypadli v semifinále a na MS 2014 sa dočkali titulu. Svetový šampionát 2018 ale dopadol fiaskom a doteraz sa úplne nepodarilo nemeckú mašinu vrátiť na vrchol. Ten rok navyše môže pomôcť nielen dlhodobo zraneného Sanému, ale aj ďalším mladým hráčom novej generácie získať cenné skúsenosti, veď viac než polovica aktuálne cca 30-člennej širšej nemeckej reprezentácie má maximálne 25 rokov.

Porazení?

Portugalsko

Tradične silní Portugalci sa štyrikrát z posledných piatich európskych šampionátov dostali minimálne do semifinále, a naposledy, keď im málokto veril, dokonca získali titul. Viaceré ich opory už skončili a tentokrát by bola ďalšia semifinálová účasť istým prekvapením. Posun o dvanásť mesiacov to ale môže skomplikovať ešte viac. Cristiano Ronaldo bude mať už 36 rokov a Bernardo Silva s Brunom Fernandesom môžu stratiť svoju skvelú formu zo súčasnosti. Bez nich sa môže stať Portugalsko sotva priemerným účastníkom, a to treba brať do úvahy účasť v skupine smrti s Nemcami a Francúzmi.

Belgicko

Zlatá belgická generácia, ktorá sa zatiaľ mohla tešiť len z bronzu na MS 2018, postupne stárne. Pred štyrmi rokmi zlyhali s Walesom vo štvrťfinále. V roku 2021 bude mať Hazard už 30 rokov a podobne (alebo “horšie” sú na tom viacerí). Vertonghen a Mertens budú mať 34, Alderweireld a Witsel 32, Fellaini 33, Vermaelen dokonca 35. Kto vie, v akej forme budú Lukaku, De Bruyne a Thorgan Hazard. Dokážu aj v tomto veku ešte Belgičani uderiť?

Foto: Twitter