Liga Národov spĺňa svoj účel: TOTO je celkom jasný dôkaz!

Hoci mnohí fanúšikovia sú presvedčení o tom, že Liga Národov je zbytočná súťaž, a najmä v aktuálnej situácii nemá opodstatnenie, na rozhodnutí asociácie UEFA to nezmenilo nič. Tu je však jeden dôkaz, ktorý si takmer nikto nevšimol. A ten hovorí, teda aspoň pre zástancov súťaže, že svoj účel spĺňa.

Prvotnou myšlienkou, a teda prioritou súťaže, bolo minimalizovanie obyčajných priateľských zápasov. Tou druhou, a nemenej zásadnou, aby sa stretali výkonnostne podobne kvalitné reprezentácie. Pred jej vznikom totižto niektoré krajiny využívali priateľské zápasy na “umelé” vylepšenie koeficientov, a tým posun v rebríčku FIFA, a de facto nasadenie v lepšom výkonnostnom koši v kvalifikáciách. Extrémom bolo Poľsko, ktoré sa vďaka dohadovaniu si duelov s podpriemernými celkami dostalo do TOP5 na svete, hoci kvalita reprezentácie našich severných susedov taká určite nebola.

Dôkazom, že Liga Národov bola dobrým ktorom, je ten, že pomerne často sme svedkami prestížnych zápasov, no zároveň aj papieroví outsideri si majú šancu častejšie vyskúšať, aké je to do zápasu neísť s vedomím, že čelíte neúmerne silnejšiemu protivníkovi, ku ktorého bráne sa možno ani nedostanete.

momentka zo zápasu Francúzsko vs. Portugalsko

Po nedeli 11. októbri máme za sebou presne polovicu zápasov skupinovej fázy 2. ročníka Ligy Národov UEFA. Všetky tímy už raz nastúpili proti každému súperovi zo skupiny, a teda až na B-skupinu posledného koša, kde sú len tri krajiny, majú všetci za sebou po tri zápasy. A evidentne sa spĺňa aj “podmienka” vyrovnanosti.

Aktuálne sú totižto z 55 účastníkov súťaže len dva výbery 100-percentné, zatiaľ čo iba štyri krajiny nezískali ani bod. Plný počet bodov majú len Čierna Hora a Gibraltár (ten odohral len 2 zápasy), medzi bezbodových patria Island, Švédsko, Cyprus a San Maríno (tiež odohralo len 2 zápasy).  Len dodajme, že Slovensko, ktorého tréner Pavel Hapal súťaž využíva aj na vyskúšanie iných hráčov, čo je pochopiteľné, je aktuálne s jedným bodom na poslednom mieste v “B2” skupine a najbližšie sa stretneme proti Izraelu. Ten má len o bod viac a pre nás je dôležité ho zdolať, ak chceme zvýšiť svoje šance na udržanie sa v “B-divízii”. O nedeľnej prehre proti Škótsku prehovoril aj kapitán Marek Hamšík.

Foto: Twitter, Facebook/Slovenský futbalový zväz