Lindsey Vonnová šokuje: Chcem súťažiť proti mužom!

Americký lyžiarsky a snowboardový zväz (USSA) na budúci týždeň požiada výkonnú radu Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) o povolenie pre Lindsey Vonnovú, najviac vyznamenanú lyžiarku v americkej histórii, aby súťažila v pretekoch Svetového pohára proti mužom pri jazere Louise v roku 2018.

Vonnová s viac ako 77 víťazstvami a 130 vystúpeniami vo svojej kariére, vyjadrila túžbu súťažiť s mužmi. V minulom roku mohla “poraziť niektorých chlapcov”.

O tejto myšlienke v minulosti neformálne diskutovala FIS, ale tieto rozhovory sa zastavili pri tom, že združenie je neochotné ohnúť svoje pravidlá, ktoré neumožňujú lyžiarom rôznych pohlaví súťažiť proti sebe.Lindsey Vonn and Peter Fill

“Bude to veľmi ťažké nájsť rozumný spôsob, ako to urobiť,” povedal šéf FIS Atle Skaardal tento rok v lete. “Ak dámy môžu pretekať s mužmi, potom aj muži musia byť oprávnení lyžovať s dámami a nie som si istý, či ide o smer, ktorým chceme ísť.

Na tomto letnom stretnutí Skaardal navrhol, aby USSA spojil formálny návrh o tom, ako by takýto krok mohol fungovať. Vonnová má podporu USSA. Vidí v nej potenciálnu marketingovú hodnotu, ktorá konkuruje mužom. Logistika však nie je jednoduchá. Čo sa stane s bodmi, ak skončí v TOP 30?  Táto a ďalšie otázky budú prerokované na jesenných schôdzach FIS v nasledujúcom týždni vo Švajčiarsku.

“Viem, že nebudem vyhrávať, ale chcela by som mať aspoň príležitosť vyskúšať to,” povedal Vonnová pre denník Denver. “Myslím si, že som vyhrala dosť Svetových pohárov, kde by som mala mať dostatok rešpektu v rámci odvetvia, aby som dostala túto príležitosť.”

Vonnová, ktorá v októbri oslávi 33 rokov, sa v súčasnosti pripravuje na olympijské hry v Pyeongchang. Po tom, čo v novembri utrpela zlomeninu ramennej kosti, uviedla, že plánuje odísť do dôchodku po sezóne 2018-19. Okrem toho, chce vyhrať zlato na nadchádzajúcich zimných hrách a pridať ďalších 10 víťazstiev na Majstrovstvách sveta, aby prelomila rekord. Súťaže s mužmi sú jedným z konečných cieľov v jej kariére.Lindsey Vonn

Ak by FIS odmietla Vonnovej žiadosť, povedala, že počas leta zváži nejakú lyžiarsku súťaž proti mužom, podobne ako “Boj pohlavia” tenistu Billieho Jean Kinga. Vonnovej prvý cieľ je však celosvetová súťaž na Majstrovstvách sveta.

Zdroj: Espn.com | Foto: YouTube, Twitter