“Lokálna” tradícia: Mužský grand slam bude mať nového víťaza!

Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovič. Táto trojica vyhrala dovedna viac ako 60 grand slamových turnajov, a teda, vyhrávala takmer dve desaťročia nepretržite. Párkrát sa medzi tým podarilo vyhrať iným hráčom. Dokázali to napríklad Stan Wawrinka či Andy Murray.

Od roku 2006 nevyhral okrem tejto pätice nikto Australian Open, French Open ani Wimbledon. “Čiernou ovcou” medzi štvoricou veľkých turnajov je tak v tomto ohľade US Open, posledný grand slam sezóny.

Práve na ňom sa v ostatných rokoch darí vyhrávať aj iným hráčom. V roku 2009 na ňom získal svoj jediný titul Juan Martín del Potro, v roku 2014 Marin Čilič a to isté platí aj o dvojici Dominic Thiem a Daniil Medvedev, ktorí ho vyhrali v rokoch 2020 resp. 2021.

A aj v roku 2022 bude mať prestížny americký turnaj nového víťaza. Do finále mužskej dvojhry sa totižto dostali Španiel Carlos Alcaraz, ktorý vyhral tri duely v rade 3:2 na sety, a Nór Casper Ruud.

19-ročný Alcaraz je už svetovou štvorkou a jeho doterajšími maximami boli dve štvrťfinálové účasti (French Open 2022 a US Open 2021). 23-ročný Ruud je svetovou sedmičkou a s výnimkou tohtoročného French Open, kde bol vo finále s Nadalom, sa nikdy nedostal cez brány osemfinále.

Mimochodom, ani jeden z porazených semifinalistov nikdy nevyhral grand slam. 23-ročný Američan Frances Tiafoe ani 26-ročný Rus Karen Khačanov doteraz neboli ďalej než vo štvrťfinále. O víťazovi US 2022 sa rozhodne v nedeľu od 22:00 nášho času. Ktokoľvek finále vyhrá, bude od pondelka zároveň svetovou jednotkou ATP. Alcaraz môže byť najmladšou v histórii.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený US Open (@usopen)

Zdroj: Športový Magazín, Wikipedia | Foto: Instagram/US Open (1) (2)