Lúčiaci sa Federer: Neskutočné výmeny i nečakané skutočnosti!

Ikonický 41-ročný Roger Federer je podľa mnohých najlepším tenistom všetkých čias, hoci niektoré z jeho rekordov už dokázali Nadal alebo Djoković uchmatnúť. Každopádne, švajčiarsky velikán sa na exhibičnom Laver cupe bude so svojou kariérou definitívne lúčiť, a to viac ako rok od jeho posledného súťažného vystúpenia.

1251 víťazstiev na okruhu ATP, 103 kariérnych titulov vo dvojhre, z toho 20 na turnajoch “veľkej štvorky”. Stovky týždňov na pozícii svetovej jednotky, no aj olympijské zlato zo štvorhry patria do jeho “portfólia”.

Na chvíľku sa ale pozrime aj na skutočnosti, ktoré boli v jeho kariére trpké, veď velikánov robí velikánmi aj uznanie prehry alebo fakt, že bol súper lepší. Posledný Federerov set v súťažnom zápase skončil kanárom. Mladý Poliak Hurkacz mu ho uštedril priamo na jemu tak posvätnej wimbledonskej tráve vo štvrťfinále v roku 2021.

Wimbledon mu priniesol osem triumfov, v čom je rekordérom. No určite by ich niekoľko vymenil za olympijské zlato. K tomu bol najbližšie v roku 2012, keď sa dostal do finále, no práve na wimbledonskej tráve ho totálne zničil domáci Andy Murray. V roku 2000 ako mladík získal bronz, v rokoch 2004 a 2008 vypadol ako favorit v skorších fázach, v rokoch 2016 a 2021 pre zranenie štartovať nemohol. Aspoň, že v roku 2008 vyhral s Wawrinkom olympijskú štvorhru a v roku 2014 ovládli i Davis cup. Trikrát vyhral Hopman cup.

Federer bol prakticky celú kariéru hráčom bez výraznejšej slabiny. Mal skvelé podanie, ktoré síce neatakovali rekordné rýchlosti, no i tak zaznamenal tisíce es a priamych bodov, na príjme bol fenomenálny, v dlhých výmenách vedel ustáť kritické chvíľky. Poraziť ho bola pre každého veľká výzva, no podarilo sa to najmä v jeho TOP rokoch len málokomu.

S Nadal i Djokovičom má ale negatívne bilancie. S Nadalom 16:24, s Djokovičom 23:27. Hanbiť sa nemusí ani Andy Murray, ktorý ho dokázal zdolať 11 krát (11:14). Jeho dlhoročný parťák Stan Wawrinka to už má horšie (3:23), podobne tak Tomáš Berdych (6:20). V roku 2001 mu pomyselne odovzdal trón ikonický Pete Sampras, ktorého vtedy 20-ročný Federer zdolal v legendárnej 5-setovej bitke vo Wimbledone. Inú americkú ikonu, Andrého Agassiho zdolal Federer 8 krát (8:3). Vďaka za všetko, maestro!

TOP víťazné výmeny Federera

Zdroj: ATP, Športový Magazín | Foto: Instagram/Rogerfederer | Video: YouTube