Je 15. júl 2070 a čaká nás finále 38. majstrovstiev sveta, ktoré majú svojho favorita v podobe obhajcov trofeje zo Švédska. Po rokoch bez väčšieho úspechu by však radi dosiahli na trofej aj hráči Argentíny, ktorí už mali paradoxne na mále v základnej skupine, veď postupový gól proti Číne strelili až v nadstavenom čase.
A aké by to bolo pre tím z Južnej Ameriky symbolické, veď zápas sa hrá na barcelonskom Messi Estadio, ktorý je pomenovaný, ako správne usudzujete, po niekdajšej veľkej opore katalánskeho veľkoklubu. Pre tých menej znalých, Lionel Messi bol vo svojej dobe, a teda začiatkom tohto storočia, označovaný za najlepšieho futbalistu tých čias a možno i celej histórie. Aby sme boli presní, pred polstoročím sa o ten post pravidelne preťahoval s Cristianom Ronaldom, vtedajšou ikonou Realu Madrid, na ktorého štadióne pre zmenu Švédi v základnej skupine potupili domácich Španielov v pomere 1:6.
Švédi budú opäť spoliehať na svoju ikonu a autora viac než 100 reprezentačných gólov Thomasa Berqvista, ktorý je podľa mnohých najlepším futbalistom všetkých čias. To 35-ročný kanonier dokazuje už dlhých pätnásť rokov, behom ktorých nastrieľal takmer súťažných 600 gólov na klubovej úrovni. Ich ďalšími zbraňami budú aj výnimoční stredopoliari Peter Berg a Alli Hasan, ktorí sa poznajú aj z pôsobenia v špičkovom anglickom celku Hull City.

Mnohí v prípade Berqvista síce namietajú a poukazujú na to, že hráči ako Pelé, Messi, Ronaldo a ďalší strelili viac gólov, no predsa len, vtedajší futbal sa nedá porovnať s tým dnešným. Vtedy bolo pre šikovných hráčov jednoduchšie skórovať, defenzívy neboli také prepracované, realizačné tímy nemali o všetkých taký prehľad. Dalo by sa povedať, že všetci hráči narodení pred rokom 2030 to mali jednoduchšie ako dnešní futbalisti.
Ako ste si iste všimli, tento článok je napísaný “futuristicky” či “vizionársky”. Je v ňom avšak len poukázané na to, že pojem GOAT (z anglického greatest of all-time), ktorý používame v súvislosti s Messim a Ronaldom ako najlepšími hráčmi všetkých čias, sa môže v budúcnosti dediť. Na nich dvoch sa nikdy nezabudne, no s odstupom času budú mať novšie generácie nové superstar, iné ikony a ich mená sa stanú “len” symbolmi akejsi “dávnejšej” éry. Rovnako, ako sú Bican, Pelé, Puskás, Beckenbauer a ďalší výnimoční futbalisti 20. storočia legendami minulosti pre nás. Netrúfame si ich však príliš dávať na úroveň Messiho a Ronalda, pretože v tej dobe bol futbal iný, no podľa nás “ľahší”.
Aj keď je pravdou, že pred polstoročím sa nabehalo oveľa menej, defenzívy boli priepustnejšie a futbal nebol taký pretaktizovaný, ako je dnes. No, vieme, aké to bude v roku 2050 alebo 2070? Bude sa ešte vôbec hrať na profesionálnej úrovni? Alebo, čo ak všetci hráči nabehajú cez 18 kilometrov za zápas? A čo ak vďaka nejakým lepším vitamínom a zdravotnej starostlivosti budúcnosti budú tí najlepší športovci (futbalisti) schopní hrať na TOP úrovni do päťdesiatky? Nebolo to tak dávno, keď hráči po tridsiatke, viď Pelé či Maradona, už nestíhali “mladším” a dnes Ronaldo, Lewandowski, Messi, Ibrahimović a ďalší v tomto veku žiaria. Nebudú mnohí ich “titul” GOAT považovať za prežitok a ich (pre nás) výnimočné výkony budú bagatelizované?
Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter