Môže sa naplniť? Toto je reálna hrozba pre slovenský hokej!

NÁZOR REDAKTORA | V súčasnosti sa množstvo ľudí zaoberá otázkou, ako pozdvihnúť slovenský hokej. Síce stále patríme medzi širšiu špičku medzi seniormi aj v mládežníckych kategóriách, no priepasť medzi TOP krajinami a nami sa postupom času stále viac roztvára. Teraz sa niečo také reálne môže stať aj v domácom prostredí, čo môže (ale aj nemusí) mať katastrofálne následky.

Aktuálne hrá Tipsport ligu 13 tímov, z čoho sú dva maďarské. V druhej najvyššej lige pôsobí 10 klubov. Už pred začiatkom tejto sezóny sa však odsúhlasilo rozšírenie elitnej súťaže na 14 tímov, pričom z nej nik nezostupuje a víťaz slovenskej národnej ligy (SNL), ako znie oficiálny názov druhej ligy, má právo na postup bez akejkoľvek baráže.

Tipsport liga 2020/21

K aktuálnemu 13-člennému “pelotónu” sa pridá teda jeden nový tím a po prvýkrát v ére samostatnosti sa v našej najvyššej súťaži predstaví 14 klubov. Samozrejme za predpokladu, že všetci aktuálni účastníci splnia podmienky na pôsobenie v nej a víťaz, prípadne iný tím zo SNL využije možnosť postúpiť. Či to bude mať na súťaž alebo pre slovenský hokej ako-taký nejaký pozitívny dopad, uvidíme.

SNL 2019/20

Práve druhej najvyššej súťaži ale hrozia problémy, ktoré môže pocítiť slovenský hokej. Táto súťaž totižto často plní aj funkciu “medzistupňa” medzi juniorským a seniorským hokejom. Nielenže kluby v nej musia dodržiavať kvóty na určitý počet mladíkov na súpiske, ale viaceré spolupracujú s TOP klubmi, ktoré do nich posielajú svoje mladé talenty na rozohranie sa. Samozrejme sú to však samostatné kluby, ktoré musia odniekiaľ získavať peniaze na bežný chod. Ak však diváci vidia, že súťaž nemá úroveň, príliš sa na štadióny nehrnú. To zase negatívne vplýva na sponzorov.

SNL má aktuálne 10 členov, pričom v minulosti už raz jej počet klesol na 9, no napríklad pred desaťročím v nej hralo až 14 celkov. V súčasnosti je nastavený formát tak, aby ju hralo 12 klubov, čo však bohužiaľ nie je vzhľadom na finančné problémy viacerých klubov možné splniť, pričom tímy z tretích najvyšších súťaží v väčšine prípadov nemajú nijaký záujem prejsť na profesionálnu úroveň.

Dukla Trenčín často posielala hráčov do Topoľčian či Dubnice

SNL 2020/21

“Škrt cez rozpočet” urobila všetkým Bratislava Capitals, ktorá si, ako zrejme viete, podala prihlášku do nadnárodnej rakúskej EBEL ligy. Tento tím mal byť pritom jasným kandidátom na postup medzi našu elitu. Finančne aj herne je výrazne nad úrovňou ostatných klubov v SNL. Behom 48 kôl prehrala v riadnom hracom čase len šesťkrát, päťkrát nestačila na súperov v predĺžení či po nájazdoch. Každopádne však zrejme nik neuvažoval o tom, že by existoval iný kandidát na postup.

Teraz sa však možnosti otvárajú najmä celkom z Topoľčian, ktoré by mohli medzi elitu postúpiť po prvýkrát a Martinu, ktorý bol dlhoročný účastník Tipsport ligy, no v roku 2017 sa vinou finančných problémov vytratil z profesionálnych súťaží. Ďalšie celky ako Spišská Nová Ves, Dubnica či Skalica, nebodaj tímy hrajúce nadstavbu v skupine o 7. – 10. miesto, zrejme potenciál postúpiť nemajú.

Ak sa však naplní scenár, že bratislavský klub odíde do Rakúska a ešte jeden klub postúpi do Tipsport ligy, ostane v súťaži osem celkov a bude sa čakať na to, či vôbec niekto z tretích líg bude mať záujem a finančné zabezpečenie na pôsobenie v SNL. Ak nie, v súťaži by mohlo ostať len osem tímov a to by bolo už skutočne veľmi nízke číslo, ktoré by mohlo odradiť ďalších ľudí a sponzorov. Klubom by mohol hroziť bankrot či prechod na amaterizmus. A krajina, kde je sotva dvanásť profesionálnych klubov by sa skutočne už nemohla ani len pokúšať nazvať hokejovou veľmocou. A to netreba pripomínať vplyv na mládežnícky hokej.

Dvojice vo štvrťfinále SNL 2019/20:

  • Bratislava Capitals – Levice
  • Martin – Žilina
  • Topoľčany – Spišská Nová Ves
  • Skalica – Dubnica

Foto: Twitter