Na prvý pohľad nenápadná: TOTO je skupina SMRTI na MS v Katare!

Vzhľadom k tomu, že prakticky všetci veľkí favoriti futbalového šampionátu sú v 1. koši, a tí, ktorí sa doňho nevošli, sú v tom druhom, nejakej extra skupiny smrti sme sa prakticky dočkať ani nemohli.

Skupiny sú na prvý pohľad pomerne rovnocenné. Avšak, ktorá je tá papierovo najnáročnejšia, ak by sme brali ako ukazovateľ súčasné umiestnenie v rebríčku FIFA? Vďaka okolnostiam týkajúcim sa konfliktu na Ukrajine je suverénne najťažšia skupina B.

Nachádza sa v nej Anglicko, USA, Wales a Irán. Na pohľad je zrejmé, že medzi kandidátov na úspech patrí len Anglicko, zatiaľ čo trio USA, Wales a Irán nebudí nejakú hrôzu. Avšak, suverénne najnižší súčet umiestnení v rebríčku FIFA majú z prostého dôvodu. Všetky štyri tieto krajiny sú spomedzi účastníkov MS do 18. miesta.

Irán bol vôbec najvyššie umiestnením tímom z 3. koša, a teda, 2. kôš mu unikol len o vlások, zatiaľ čo Wales prisúdený do skupiny zo 4. koša, by bol za normálnych okolností rovno v 2. koši. Avšak, práve z dôvodu, že bol v minipavúku s Ukrajinou, ktorá v marcovom asociačnom termíne hrať nemohla, bol automaticky víťaz minipavúka “odsúdený” do 4. výkonnostného koša, kde sa nachádzali zvyčajne až celky od 40. miesta nadol.

Aktualne je súčet skupiny B na úrovni 61 “bodov” (5+14+19+23). Nasleduje skupina E tvorená Španielskom, Nemeckom, Japonskom a Kostarikou (súčet 75) a TOP 3 uzatvára skupina G tvorená Brazíliou, Švajčiarskom, Srbskom a Kamerunom (súčet 80). Na ďalších miestach sú postupne skupiny F, C, D, H a najvyšší súčet majú celky zo skupiny A.

Zdroj: Sportbible | Foto: Instagram/Harrykane