Najväčšia futbalová zmena dejín? Kompetentní ju analyzujú!

Futbal za tých viac ako 150 rokov od spísania prvých oficiálnych pravidiel prešiel veľkým množstvo zmien. Z amatérskych nadšencov sa stali futbalisti celebritnými milionármi, schválili sa desiatky zmien pravidiel, využíva sa videorozhodca, a mohli by sme pokračovať.

Avšak, okrem iných, aj nasledovna jedna vec je od začiatku nemenná. Futbalový zápas trvá 90 minút, lepšie povedané 2×45 minút (plus nadstavený čas). Teraz avšak Pierluigi Collina či Mark Clattenburg, teda poprední niekdajší rozhodcovia a dnes členovia výboru FIFA potvrdili, že sa začína analyzovať možnosť prechodu na čistý čas.

„Ak sa môže hrať basketbal či hokej na čistý čas, prečo nie futbal? Konečne by sa zabránilo zdržovaniu, prehnanému simulovaniu či kontroverziám v nadstavených časoch,“ povedal Clattenburg. V súčasnosti sa má pre zmenu rokovať aj o tom, že za každú gólovú oslavu na MS v Katare by sa mohlo pridávať až 90 sekúnd. Nadstavené časy by tak neraz mohli atakovať aj desať minút.

Podľa kompetentných trvá priemerný zápas v Premier League 2021-22 “len” 55 minút a pár sekúnd, v mnohých súťažiach ešte menej. Najkratší zápas mal len 41 minút, najdlhší až 65 minút. To sú veľké rozdiely. Collina dodal, že je to nefér aj voči platiacim divákom, ktorí si to často ani neuvedomia, že takmer polovica duelu je neproduktívny čas. Hrať by sa mohlo 2×30 minút čistého času. Podľa analýzy najviac času zaberajú zahrávania pätiek, autových vhadzovaní a priamych kopov. Tieto prestoje trvajú viac ako 20 minút na zápas.

Zdroj: Dailymail | Foto: Twitter/Footy Accumulators