Väčšina z nás si pod pojmom profesionálny tenista predstaví hneď Federera, Nadala, Djokoviča či všeobecne hráča, ktorý “obieha” najväčšie turnaje sveta a zarába závratné čiastky. No táto predstava je pochopiteľne do istej miery skreslená.
V čase aktuálnej krízy sa často ozývajú ľudia z najrôznejších oblastí s tým, že im dochádzajú peniaze. Nie každý má totižto stály príjem v nejakej firme či v štátnej “sfére”. Pre mnohých veľmi nečakané priznanie, resp. pravdu zo zákulisia tenis, povedal pre RTVS jeden z našich najlepších tenistov súčasnosti, a síce 114. hráč svetového rebríčka Andrej Martin, ktorý bol začiatkom roku v TOP100. 29-ročný Slovák podľa oficiálneho webu ATP zarobil tenisom v kariére 982 tisíc dolárov (asi 900 tisíc eur).
Podľa jeho slov môže mať v súčasnosti finančné problémy množstvo profesionálnych tenisov. On priznal, že aj vďaka lepšiemu obdobiu a nejakým úspechom z posledných mesiacov momentálne nejakú núdzu nemá, no viacerí hráči mimo svetovej TOP200 môžu byť na tom horšie. Ako sme už na začiatku avizovali, profesionáli nie sú len milionári z úplnej elity, na ktorých okrem bohatých dotácií čakajú aj luxusné sponzorské honoráre či príjmy z reklám, ale napríklad aj hráči z päťstého miesta v rebríčku ATP (či ženskej WTA).
V ich prípade nemajú byť podľa Martina hlavným príjmom prémie z turnajov, ale z tenisových líg v tenisovo i ekonomicky vyspelých krajinách. U nás je to však takmer neznámy pojem, a mnohí ani nevedia, že niečo také existuje. No aj na Slovensku máme ich sieť. Pod záštitou tenisové zväzu sa hrá Extraliga, 1. liga i 2. ligy západ a východ, rovnako tak existujú regionálne súťaže. Napríklad aj hráči ako práve Martin, Gomboš, Kovalík a ďalší sú členmi niektorého zo slovenských tenisových klubov, hoci kvôli “vlastným povinnostiam” na okruhu ATP zvyčajne odohrajú za ne len niekoľko málo kôl, a navyše, v našich podmienkach to rozhodne nie je o peniazoch.
A keďže aktuálne sa hrá tenis akurát tak na polo-profesionálnej úrovni v Bielorusku či Rusku, drvivá väčšina hráčov i hráčok je a bude bez príjmu ešte niekoľko mesiacov. Na záver len také zamyslenie, že následne sa zrejme nebudeme musieť čudovať ani pokusom o manipuláciu nejakých stretnutí, keďže behom ostatných rokov sa viacerí tenisti priznali, že ich kontaktovali “podozrivé” osoby, ktoré im núkali nemalé peniaze za to, že nejaký zápas prehrajú. A po mesiacoch bez príjmov môže pristáť na ponuky týchto “zločineckých” skupín nejeden hráč v snahe odčiniť straty z predošlého obdobia.
Zdroj|Video: RTVS | Foto: Twitter, Facebook