Nehokejové SVK mestá: TOP10, ktoré nemali zástupcu v Extralige!

Futbal sa hrá aj v mnohých malých obciach, veď sa aj hovorí, že v každej dedine je kostol, krčma a ihrisko. Hokej je ale náročnejší, pretože naň treba zimný štadión, ktorého prevádzka je oveľa nákladnejšou záležitosťou než udržiavanie futbalového ihriska v akom-takom stave. Taktiež hokejová výbava je niekde inde než futbalová.

To je dôvod, prečo futbal hrajú na Slovensku stovky klubov (ich počet je 4-miestny), zatiaľ čo hokejových klubov máme u nás len pár desiatok. Hokejové kluby sú teda takpovediac výsadou väčších miest. Napríklad v sezóne 2021/22 je najmenším mestom, ktoré má svojho zástupcu v TIPOS Extralige, Liptovský Mikuláš majúci 30 tisíc obyvateľov.

Za celú novodobú históriu (od roku 1993) hralo medzi slovenskou elitou len dvadsať dva klubov, z toho dva maďarské a jeden projekt (Orange U20). To znamená, že svojho zástupcu malo len devätnásť miest, keďže žiadne (ani Bratislava) nemalo dvoch svojich zástupcov medzi elitou. Z nich sú trpaslíkmi, čo sa počtu obyvateľov týka, Skalica, Kežmarok a Detva. Tieto mestá majú dnes približne po 15 tisíc ľudí.

My sme sa ale pozreli na to, ktorých desať najväčších miest nikdy nemalo zástupcu v najvyššej slovenskej lige (a zároveň ani v československej, keďže tú si zahrala len hŕstka našich klubov). Toto je tá desiatka, pričom suverénnym kráľom je krajské mesto Trnava.

10 najľudnatejších miest, ktoré nikdy nemali zástupcu v elitnej slovenskej seniorskej hokejovej lige

*** číslo v zátvorke znamená, koľké najľudnatejšie na Slovensku je dané mesto k 31.12.2021

Trnava – 64 tisíc obyv. (7.)

Prievidza – 45 tisíc obyv. (11.)

Považská Bystrica – 38 tisíc obyv. (13.)

Komárno – 33 tisíc obyv. (17.)

Levice – 32 tisíc obyv. (18.)

Humenné – 31 tisíc obyv. (19.)

Bardejov – 30 tisíc obyv. (20.)

Ružomberok – 27 tisíc obyv. (23.)

Topoľčany – 25  tisíc obyv. (24.)

Lučenec – 25 tisíc obyv. (25.)

Spomedzi tejto desiatky majú v sezóne 2021/22 účastníka v druhej najvyššej seniorskej lige Trnava, Pov. Bystrica, Levice, Humenné a Topoľčany, v minulosti sa často v súťaži objavovali aj zástupcovia Prievidze a Bardejova, skôr na amatérskej úrovni sa hrá hokej v Ružomberku a Lučenci. Komárno je najväčšie “anti-hokejové” slovenské mesto.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený HC Topoľčany official (@hctopolcany)

Zdroj: Wikipedia | Foto: Instagram/HCSlovan