Neprekonateľný Suárez: Zatienil Henryho, nechytal sa ani Salah!

Povedať o niekom, že bol lepší ako niekto iný, teda ak sa jedná o špičkových hráčov, je vždy do istej miery subjektívne. Jediné, na základe čoho sa dá porovnávať, sú reálne čísla. A podľa nich najlepší ofenzívny výkon vrámci jednej sezóny Premier League predviedol Luis Suárez.

Ten vo svojej poslednej, a teda štvrtej, sezóne v drese Liverpoolu predvádzal skvelé výkony a korunoval ich aj nemenej úchvatnou produktivitou. Hoci prvých päť kôl vynechal, už na Vianoce sa mohol chváliť devätnástimi presnými zásahmi. Úchvatný mal začiatok decembra, keď skóroval desaťkrát behom štyroch duelov.

V jarnej časti síce trošku spomalil, no aj tak mu to bohate stačilo na zisk trofeje pre najlepšieho strelca, keď zaznamenal 31 presných zásahov. A keď k tomu pripočítame nemenej úžasných 17 asistencií, dostávame sa na 48 “kanadských bodov” za jedinú sezónu. Lepšie čísla nik v histórii súťaže nezaznamenal. Ak to spriemerujeme len zápasmi, do ktorých naskočil, dostávame priemer 1,45 bodu na zápas.

Nechal tak za sebou 47-bodové duo Andrew Cole (93/94) a Alan Shearer (94/95), no v tom čase mala súťaž ešte o štyri kolá viac. Z “klasických” 38-kolových ročníkov sa zdal byť dlho neohroziteľný počin Thierry Henryho zo sezóny 02/03, keď získal 44 bodov (24+20). Neskôr to Cristiano Ronaldo dotiahol na 38 bodov, Didier Drogba na 42 bodov a Robin van Persie (11/12) Henryho dorovnal.

Po rekorde Suáreza, ktorý vyzerá naozaj monumentálne, sa ho márne pokúsili napodobniť Harry Kane (38 bodov) či v uplynulej sezóne Mohamed Salah (43 bodov). Aktuálne kraľuje len s bilanciou 8+17 Kevin de Bruyne, ktorý je paradoxne stredopoliar.

de bruyne man city

Zdroj: Transfermartk.com, Givemesport.com | Foto: Twitter