“Nereálne” čísla: 17-ročný Bedard prepisuje dejiny MS juniorov!

Connor Bedard bude takmer určite jednotkou vstupného draftu do NHL v roku 2023. Táto pozícia mu je už predurčená od roku 2020 a sezónu čo sezónu potvrdzuje, že táto predpoveď nie je náhodná. Extrémom je jeho výkonnosť na juniorskom šampionáte.

Mladík, ktorý v predĺžení poslal Slovensko “predčasne” zo šampionátu, má po piatich zápasoch na konte šialených 21 bodov za 8 gólov a 13 asistencií. Síce proti Rakúsku a Nemecku z toho získal 13 bodov, no to nič nemení na tom, že jeho čísla prepisujú históriu.

Už teraz je, ak hovoríme o jednom šampionáte, na historickom piatom mieste. Viac bodov na jedných MS juniorov získala naposledy švédska dvojica Peter Forsberg (31) a Markus Näslund (24). Forsberg je aj úplným rekordérom. Oni pre zmenu vtedy zničili Japonsko, Forsberg napríklad získal proti ázijskému súperovi 10 bodov.

V ostatných rokoch je menším zázrakom aj zisk viac ako 15 bodov. Za ostatných desať rokov sa to podarilo len kvartetu hráčov. Naposledy sa takto predviedol Mason McTavish (2022, 17 bodov) pred ním Trevor Zegras (2021, 18 bodov).

Slovenským rekordérom v počte bodov na jednom turnaji je Tomáš Tatar, ktorý na MS 2011 získal 11 bodov.

Spomínaný Connor Bedard navyše už teraz pokoril rekord Jaromíra Jágra, ktorý s 18 bodmi kraľoval neplnoletým hráčom. Dokázal to pred 33 rokmi, a teda, na MS 1990. O bod menej získali Eric Lindros (1991) a Jesse Puljujärvi (2016). Wayne Gretzky pre zmenu získal 17 bodov už ako 16-ročný na MSJ 1978.

Uvidíme, koľko bodov ešte Bedard pridá. V semifinále čaká na Kanadu USA a vo finále či dueli o 3. miesto Česko alebo Švedsko. S týmito súpermi už Kanada hrala. Proti Česku strelil gól, proti Švédom si pripísal štyri asistencie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Connor Bedard (@_connorbedard)

Zdroj: Quanthockey | Foto: Twitter