Neskutočné: V roku 2018 hrali League Two, teraz sú nováčikmi Premier League!

Anglická Premier League, ktorej prvý ročník sa hral v sezóne 1992-93 bude mať na jeseň 2023 nového, historicky už 51. účastníka. Rozhodol o ňom až rozstrel zo značky pokutového kopu.

Bývalý dlhoročný účastník súťaže z Coventry vo finále play-off prehrával, no v druhom dejstve vyrovnal na 1:1. Na penalty však prehral 5:6, keď jediným neúspešných exkutorom sa stal obranca Fankaty Dabo, ktorý si postavil loptu na biely bod ako posledný dvanásty.

Viac ako 85 tisíc divákov vo Wembley tak bolo svedkami historického postupu klubu Luton Town. Ten začiatkom tisícročia hral aj druhú najvyššiu súťaž, no náhle sa prepadol až do 5. ligy. Ešte v roku 2018 hral len League Two, teda štvrtú najvyššiu súťaž. Na jar 2018 i 2019 sa ale radoval z postupov a posledné štyri sezóny strávil v League Championship.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Luton Town Football Club (@ltfc_official)

Už v minulej sezóne obsadil 6. miesto a hral play-off, tentokrát bol s 80 bodmi tretí a túto priečku teda potvrdil aj v play-off. Najvyššiu súťaž hral naposledy v sezóne 1991-92, teda tú poslednú pred premenovaním súťaže na Premier League. Vtedy zaostal, paradoxne, za Coventry, ktoré teraz zdolal vo finále, o dva body.

Otázkou bude, ako sa majitelia klubu popasujú s novovzniknutou situáciou. Tento tím totižto zrejme bude medzi gigantmi v Premier League minimálne po finančnej stránke trpaslíkom.

Nenápadný Afričan prepísal históriu: TOTO nedokázal v Anglicku ešte nikto!

Napríklad trhová hodnota hráčov Lutonu bola v tejto sezóne len niečo cez 35 miliónov eur, vďaka čomu bol klub až na 18. mieste v League Championship. V Premier League nik nepodliezol 150-miliónovú hranicu.

Štadión Kenilworth Road má pre zmenu kapacitu menej ako 11 tisíc miest a je teda ešte menší, než má Bournemouth. Najlepším strelcom klubu sa stal 20-gólový Carlton Morris, ktorý prišiel pred sezónou len za 2 milióny libier, brankárskou jednotkou bol pre zmenu americký brankár Ethan Horvath, ktorý v klube len hosťoval z Nottinghamu. Na Luton sme teda rozhodne zvedaví.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Luton Town Football Club (@ltfc_official)

Zdroj: Wikipedia | Foto: Instagram