Nevidí si do úst? Československá atletická legenda dostáva “na frak”!

Meno Helena Fibingerová je zrejme väčšine fanúšikov športu pomerne známe. Jedná sa o jednu z najúspešnejších československých atlétiek. Rodáčka z dedinky Víceměřice (Olomoucký kraj) sa stal majsterskou sveta, no aj medailistkou z olympiády či troch európskych šampionátov vo vrhu guľou.

Nedávno ale poriadne svojimi slovami v štúdiu rozhnevala fanúšikov atletiky, ktorí jej slová len ťažko akceptujú. Aspoň teda väčšina z nich.  Slávna guliarka Helena Fibingerová (74) spochybnila pracovitosť svojich nasledovníčok vo vrhačskom kruhu. Na internete sa to ale obrátilo proti nej.

„Viete, ja vám poviem jednu vec. Ja som išla o ôsmej hodine na štadión a vrátila som sa o deviatej večer. Neviem, koľko sú ony ochotné pracovať, ale toto sú teraz výkony svetovej úrovne,“ uškrnula sa ako spolukomentátorka Českej televízie nad výkonmi elitných guliarok na MS v atletike.

Zatiaľ čo ona vrhala cez 21 a niekedy aj cez 22 metrov a na šampionáte v Helsinkách 1983 brala zlato posledným pokusom o dĺžke 21,05 metra, teraz v Budapešti sa len dve najlepšie dostali cez dvadsať metrov.

„Za mojej doby hádzali ženy prakticky rovnako ako muži. Jednoducho neviem, či tomu naozaj dávajú toľko, čo tá guľa potrebuje, aby lietala napríklad 21,50,“ rýpla si do guliarok (pozn. muzi majú cca dvojnásobne ťažšiu guľu).

Na sociálnych sieťach okamžite zožala vlnu kritiky. Hocikto jej dosť drsne pripomenul divoké 70. a 80. roky minulého storočia plné zakázaných steroidov. A ona bola na vrchole práve v rokoch 1974-1983, keď získala päť významných cenných kovov.

Či alebo ako výrazne guliarky (a ďalšie atlétky či atléti vtedy dopovali) ťažko presne a s istotou povedať. Isté však je, že pomerne bizarne vyznieva fakt, že žiaden z TOP 100 najlepších výkonov v tejto discipĺine u žien nebol dosiahnutý po roku 2000, z toho iba jeden bol dosiahnutý po roku 1990 a tomu patrí 58. miesto. Vita Pavlysh ho dosiahla v roku 1998 na mítingu v Budapešti. Za svetovým rekordom zaostala ale o 94 centimetrov.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Elite World Records (@eliteworldrecord)

Zdroj: Blesk | Foto: Instagram 1,2