NIK INÝ V STREDNEJ EURÓPE: DOKÁZAL TO LEN SLOVAN BRATISLAVA!

ŠK Slovan Bratislava je tradičným slovenským klubom, ktorý zažíval úspechy už v ére Československa. Získal aj niekoľko domácich trofejí. Avšak zadarilo sa mu aj na medzinárodnej scéne, veď jeho hráči v určitom období tvorili i kostru reprezentácie.

Najväčším úspechom Slovanu je ale nepochybne zisk trofeje z PVP (Pohár víťazov pohárov). V roku 1969 sa stal prvým a dodnes jediným slovenským klubom, ktorý dokázal ovládnuť európsku pohárovú súťaž.

A nielen slovenský. Nikdy sa to nepodarilo ani žiadnemu klubu z Česka, Poľska, Maďarska či Rakúska. Je teda dodnes jediný zo strednej Európy, čo je veľkým úspechom, hoci už viac ako pol storočia starým.

Cesta bratislavského Slovana začala triumfom v Slovenskom pohári a následnym celoštátnym úspechom, keď po prehre 1:0 na pôde Dukly Praha vyhral doma 2:0. To mu otvorilo bránu do Európy.

V PVP vyradil postupne FK Bor (Juhoslávia), FC Porto, FC Turin, Dumnfermline (Škótsko) a vo finále v Baseli zdolal Slovan v napínavom dueli 3:2 FC Barcelonu, keď sa za Slovan presadili Ľudovít Cvetler, Vladimír Hrivnák a Ján Čapkovič.

Čo sa týka stredoeurópskych klubov, do finále sa dostali v Pohári víťazov pohárov Rapid Viedeň, MTK Budapešť, Austria Viedeň, Ferencváros a Góznik Zabrze. Salzburg si zahral finále Poháru UEFA, do finále Ligy majstrov sa nedostal žiaden klub.

Zdroj: Wikipedia | Foto: Instagram