Nový Ajax alebo Man City? Najbohatší Brit kúpil klub Ligue 1.

Peniaze dnes hýbu svetom. A ten futbalový nie je výnimkou. Konštatovanie, že z tohto najpopulárnejšieho športu sveta sa stal hriešny biznis, kde sa točia šialené prachy nemôžeme považovať za nepravdivé. Stačí sa pozrieť na prestupové sumy hráčov, alebo na Manchester City či Paríž St. Germain.

Za obidvoma klubmi stoja bohatí arabskí šejkovia, ktorí nevedeli čo s peniazmi, tak si kúpili celý futbalový klub. Do tejto partie klubov sa najnovšie dostal možno trochu prekvapivý tím. Kto by čakal, že OGC Nice zrazu kúpi najbohatší muž Veľkej Británie? Jim Ratcliffe, ktorého majetok dosahuje podľa Forbes hodnotu 10,6 miliárd eur plánuje z tohto klubu vybudovať stredisko najväčších futbalových talentov vo Francúzsku. V skratke, založiť akýsi francúzsky Ajax.

Ratcliffe, ktorý mimochodom vlastní aj cyklistický klub INEOS sa dokonca usiloval o kúpu Manchestru United či Chelsea, no nepodarilo sa mu to. A tak položil už bývalým majiteľom OGC na stôl 100 miliónov eur a klub si kúpil. Bol to šikovný obchod, ktorý ocenia najmä fanúšikovia klubu, za ktorý v nedávnej minulosti hrali hráči ako Mario Balotelli či Hatem Ben Arfa. Žiaľ, vedenie francúzskeho tímu nedokázalo udržať tieto hviezdy vo svojom kádri a tak obaja odišli zadarmo. Priaznivcom sa to rozhodne nepáčilo, no teraz im svitá na lepšie časy.

Nový majiteľ chce naliať do tímu nemalé peniaze a ešte toto prestupové obdobie plánuje dotiahnuť do tímu nádejných mladých hráčov. Perspektívny útočník Ajaxu Kasper Dolberg, záložník Neapolu Adam Ounas, či mladý obranca PSG Steve N´Soki sú veľmi blízko k podpisu zmluvy. “Chceme zlepšiť imidž francúzskeho futbalu. Ligue 1 je v porovnaní s Premier League veľmi podceňovanou ligou. Ale vo Francúzsku je niekoľko veľkoklubov a čím viac ich bude, tým lepšie pre francúzsky futbal,” vyhlásil nový majiteľ tímu z francúzskej Riviéry.

Aké sú teda Ratcliffove ambície? “Ligu Majstrov chceme hrať do troch až piatich rokov. Chceme bojovať s PSG, Lyonom a ostatnými veľkoklubmi vo Francúzsku. Náš cieľ je top 4 v Ligue 1 a takisto vybudovať z tohto klubu jedno z najlepších tréningových centier ako napríklad Ajax, takže budeme pracovať na zlepšení infraštruktúry a tréningových centier,” vyhlásil Ratcliffe. Brit dodáva, že ak chce byť tento projekt úspešný, je dôležité investovať do mladých talentovaných hráčov a nekupovať hráčov vo veku 27 rokov a vyššie. Nuž, či tento zaujímavý projekt vyjde, uvidíme časom. Ak by však všetko klaplo ako by malo, PSG môže do pár rokov narásť významná konkurencia v podobe OGC Nice.

ogc nice majitel

Zdroj: Goal.com | Foto: Twitter