Nôž na krku: MS vo futbale po 20 rokoch bez Austrálie?

Futbalisti Austrálie hrali na záverečnom šampionáte zatiaľ celkovo päťkrát. Premiéru zažili v roku 1974, ďalšie účasti pridali v ostatnom období. Zahrali si na MS v rokoch 2006, 2010, 2014 a 2018. V Katare sa ale predstaviť nemusia.

V ostatnom období sa ich frekvencia účastí zvýšila aj preto, že sa presunuli z Oceánie do Ázie. Zatiaľ, čo ako najlepší tím Oceánie museli hrať viackrát náročnú medzikontinentálnu baráž, v Ázii sa vždy zmestili do TOP 4, ktorá má priamu účasť na podujatí. To je ale teraz dosť problematické.

V Ázii postupuje z každej z dvoch záverečných skupín dvojica najlepších krajín. Zatiaľ, čo v skupine A majú už pred poslednými kolami istotu Južná Kórea a Irán, v skupine B je všetko otvorené. Po 8. kole je na čele s 19 bodmi Saudská Arábia, 18 bodov má Japonsko a tretia Austrália len 15 bodov. Na protinožcov čakajú pritom v marci zápasy doma s Japonskom a v Saudskej Arábii. Japonsko sa okrem toho stretne s Vietnamom, Saudská Arábia s Čínou.

Austrália tak potrebuje ideálne vyhrať oba zápasy, pričom ani to jej ešte nezaručí istotu umiestnenia sa do 2. miesta. Naopak, s prispením Vietnamu alebo Číny by mohla stačiť Austrálii i jedna výhra s Japonskom či štyri body. Ale na to sa spoliehať nedá. V prípade, že Austrália skončí tretia, zahrá si v júni na jeden zápas proti tretiemu tímu skupiny A (zatiaľ to vyzerá na Spojené Arabské Emiráty) a následne víťaz tohoto zápasu bude hrať proti 5. tímu Južnej Ameriky, čo bude náročné.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Socceroos (@socceroos)

Zdroj: Flashscore, Športovýmagazín.sk | Foto: Instagram/Socceroos