Obranca “zo Slovenska”: Získal 84 bodov v 43 dueloch, NHL si nezahrá!

Jedno z najzaujímavejších severoamerických mien, ktoré sa v ostatných rokoch objavilo v slovenskej Extralige, bolo Brandt Clark. V sezóne 2020-21 hral tento šikovný obranca za Nové Zámky. Kde je dnes?

V USA sa pre COVID-19 vtedy juniorske súťaže na dlhú dobu prerušili a mnohí mladi hráči zamierili do Európy.

 „Nikdy nezabudnem, ako prišiel na prvý tréning. Brandt bol v civile veľké dieťa, ale prišiel na ľad a bol iná galaxia. Chlap za hodinu spravil také veci, že všetkým padla sánka dole a krútili hlavou, ako je to možné. To bolo na tých zápasoch vidieť. On nemal an osemnásť rokov a organizoval to, ako bude celá päťka hrať,“ spomenul si na stále iba 20-ročného urasteného mladíka generálny manažér klubu HC Nové Zámky Imre Valášek.

Po sezóne 2020-21 bol Brandt Clark draftovaný aj vďaka dostatočnému času na ľade a 15 bodov v 26 dueloch v 1. kole z 8. miesta. Ujalo sa ho Los Angeles Kings. Čo je s mladíkom dnes?

Sezónu 2021-22 strávil v juiorskej OHL, kde bol kapitánom klubu Barrie Colts a v 55 dueloch získal ako obranca 59 bodov. V sezóne 2022-23 okúsil už aj NHL, za LA získal dva body v deviatich dueloch a taktiež AHL (5 duelov, 2 body). Väčšinu sezóny ale strávil v OHL, kde získal vrátane play-off za Barrie Colts až 84 bodov v 43 dueloch. Na obrancu šialené číslo.

Avšak i tak bude hrať v úvode sezóny 2023-24 zrejme len AHL za Ontario Reign, ako uvádza web Eliteprospects. V tíme je predbežne aj náš útočník Martin Chromiak, ktorý je rovnako ako celkovo pätnásť hráčov klubu draftovaných a práva na nich má LA Kings.

V súvislosti s týmto hráčom poukázal v rozhovore pre Sportnet generálny manažér Nových Zámkov aj na veĺký rozdiel medzi mentalitou väčšiny mladých hráčov u nás a tam v zámorí.

„V minulej sezóne začal v NHL, potom bol v AHL a nakoniec išiel do juniorky, kde mal (takmer) dva body na zápas. Ja si myslím a verím, že už budúci rok nabehne do NHL. Ak bude hrať, čo vie, bude skvelý.

Toto je niečo, čo slovenský hráč nechápe. Keď mu poviem, že ešte to nie je na extraligu, choď do prvej ligy, on sa urazí. Ale to vôbec nie je kvôli tomu, že ja ho nechcem. Je to preto, lebo tam by hral dvadsaťpäť minút, u nás by hral päť a to nemá význam.“

Zdroj: Sportnet, Eliteprospects | Foto: Twitter