Obrovská kauza v NHL rozdelila svet: Je to gól alebo nie? Odpoveď vás prekvapí!

V posledných rokoch je v NHL len málo zápasov, ktoré by boli tak vyhecované a médiami sledované ako stretnutia Washingtonu s Pittsburghom. Pozornosť sa na tieto dva kluby sústreďuje najmä vďaka svojím najväčším hviezdam.

Zatiaľ čo vo futbale panuje obrovská rivalita medzi Ronaldom a Messim, v hokeji sú už roky porovnávaní Sidney Crosby s Alexandrom Ovechkinom. Draftové jednotky z rokov 2004 a 2005 sú vo svojich kluboch kapitánmi a tými najväčšími lídrami. Odkedy obaja pôsobia v drese svojich zamestnávateľov, tieto kluby z Metropolitnej divízie na seba v play-off natrafili celkom trikrát. Z postupu sa však vždy tešil iba jeden muž – Sidney Crosby spolu s Pittsburghom.

Ovechkinovi Capitals majú šancu na odplatu už tento rok, keďže im “Tučniaci” skrížili cestu už v druhom kole play-off. Prvé vzájomné stretnutie skončilo výhrou Pittsburghu, druhé pre zmenu na svoju stranu vybojoval Washington po víťazstve 4:1. Práve v druhom zápase prišiel za stavu 3:1 sporný moment, ktorý rozdelil hokejových fans na dva tábory.

Prví stoja na strane Pittsburghu a tvrdia, že tím vedený Crosbym bol okradnutý o regulárny gól, druhí tvrdia opak. V zápase zostávalo približne 11 minút do konca a Penguins začali svojho súpera tlačiť v snahe otočiť nepriaznivé skóre tak, ako sa im to podarilo v prvom vzájomnom zápase. Kapitán Crosby zaviezol puk do útočného pásma, obkrúžil bránu a spoza nej nahral slabo bránenému Patricovi Hornqvistovi, ktorý zakončil a zdalo sa, že aj skóroval. Hornqvist okamžite dvíhal ruky nad hlavu, avšak neprehľadnú situáciu si rozhodcovia išli overiť na videu.

Presný zásah mohol 100%-ne potvrdiť záber z hornej kamery, no na ňom puk zakrýval brankár Holtby svojím betónom. Z mnohých ďalších pohľadov sa však zdá, že gól to predsa len bol – medzi pukom a bránkovou čiarou totiž vidno biely pás ľadu, t.j. puk je za čiarou. Po zhliadnutí týchto záberov už len málokto čakal verdikt, ktorý prišiel od hlavného arbitra – gól neplatí. Rozhodnutie hráčov Pittsburghu poriadne napálilo, no zdá sa, že rozhodcovia mali skutočne pravdu.

Bezprostredne po zápase sa mnoho kompetentných odborníkov vyjadrilo na tému tohto neuznaného gólu a niektorí z nich ponúkli neodškriepiteľné video dôkazy. Všetko je to totiž o uhle pohľadu a v hokeji je podstatný ten kolmý na ľadovú plochu, respektíve priamo zhora. Po zhliadnutí nasledovných ukážok tak treba opäť konštatovať staré známe – nie vždy je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

Gól-negól Patrica Hornqvista

Ako zdanlivo jasná situácia vyzerá zhora?

 

Zdroj: Sportsnet.ca, Twitter.com | Foto: Twitter, Instagram